Alman polisi barış heyetine saldırdı

Dünya Haberleri —

27 Haziran 2021 Pazar - 15:59

  • Faşist Türk devletinin en büyük savunucusu ve sponsoru olan Alman devleti bu kez Güney Kürdistan’dan dönen bir grup Defend Kurdistan (Kürdistan’ı Savun) İnisiyatifi üyesine saldırdı, zor kullanarak gözaltına aldı.

 

Faşist Türk devleti ve diktatör Erdoğan’ı hem politik hem ekonomik hem de askeri alanda besleyen ve destekleyen Alman devleti bu kez Güney Kürdistan’a barışı inşa etme amacıyla giden Defend Kurdistan (Kürdistan’ı Savun) İnisiyatifi üyelerini Frankfurt havalimanında zor kullanarak gözaltına aldı. Alman devleti, geçtiğimiz haftalarda barış heyetinin Güney Kürdistan’a gidişini de “Türkiye ile ilişkilere zarar vereceği” gerekçesiyle engellemiş, Türkiye ile dostluğunu bir kez daha ispatlamıştı.

Bugün Alman polisi, 8 kişiden oluşan barış heyeti üyelerini Frankfurt havaalanında kimlik kontrolüne tabi tuttu, kötü muamelede bulundu. Yayımlanan görüntü ve fotoğraflarda heyet üyelerinin zorla duvara dayandırıldığı, yere yatırıldığı ve kelepçelenerek gözaltına aldığı görülüyor.

Çarşamba günü de Güney Kürdistan’dan Frankfurt’ta dönen altı kişilik bir grup birkaç saat boyunca gözaltına alınarak sorguya maruz kalmıştı.

Dünyanın bir çok yerinden 150 dolayında kişi 23 Nisan’dan bu yana Güney Kürdistan’da devam eden Türk devletinin işgal saldırılarının durdurulması ve Kürt güçleri arasında diyalogun geliştirilmesi amacıyla Hewlêr’e gitmek istemişti.

Bunların onlarcasının Almanya’dan uçması engellenmiş, 50 kadarı da Hewlêr’den sınırdışı edilmişti. Kalan 70 dolayındaki kişi de KDP’nin baskılarına maruz kalmıştı. Heyet Güney Kürdistan’daki temasları sırasında “Kürdistan’ı Savun İnisiyatifi”nin kuruluşunu ilan etmişti.

FRANKFURT

foto: @DefendKurd

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.