Ankara’da Şengal paniği

Dünya Haberleri —

Irak ve Türk heyetleri görüştü Foto: AFP

Irak ve Türk heyetleri görüştü Foto: AFP

  • Irak’ın KDP kökenli Dışişleri Bakanı Huseyin, il genel seçimleri sonrası arar topar Ankara’ya çağrıldı. İki devlet Kürtlere karşı alınacak tedbirleri konuşuyor. Görüşmeler için bir dönüm noktası dendi.

Irak Savunma Bakanı Sabit el-Abbasi, Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Kasım el-Araci ve Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Komitesi) Başkanı Falih el-Feyyad’ın yer aldığı heyete liderlik eden KDP kökenli Irak Dışişleri Bakanı Fuad Huseyin, Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü. Türk ve Irak heyetlerinin gündemi yine Kürtlerin kazanımları Bengal ve PKK’ydi. 

İstihbarat öncelikli toplantı
Türk ve Iraklı heyetlerin görüşmesi hakkında basın açıklaması yapan, Irak Dışişleri Bakanlığı, “Irak heyeti, Bağdat ile Ankara arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve başta güvenlik ve istihbarat alanında olmak üzere iş birliğinin artırılması için Türk taraflar ile bir toplantı gerçekleştirdi” ifadelerine yer verdi.
Detayları hakkında bilgi verilmeyen toplantı, ‘iki devlet arası ilişkilerde yeni bir dönüm noktası’ oluğu dile getiriliyor. İki devletin ortak çıkarlarının güvenceye alınması şeklinde formüle edilen görüşmelerde, Kürtlere karşı ortak mücadele şeklinde geçti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed el-Sahhaf bir basın açıklamasında, “Toplantıda iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve çeşitli düzeylerde karşılıklı iş birliğini pekiştirmenin yolları tartışıldı” ifadelerine yer verdi. İki ülke arasında ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi, terörle mücadele ve güvenlik ve istihbarat bilgilerinin paylaşılmasının ele alındığını da vurguladı.

Öncelik PKK’yle savaş
İki taraf arasındaki görüşmelerde su ve güvenlik konularının yanı sıra Türkiye üzerinden Irak petrol ihracatının yeniden başlatılması konusunun da ele alındığı söyleniyor.  PKK’nın Başûrê Kurdistan’daki tarihi direnişi karşısında çıkmaza giren Türk devletinin askeri saldırılarında yaşadığı çıkmaz görüşmelerin ana konusu oldu. 

Şengal TC’nin kabusu oldu
Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Irak heyetinde önde gelen güvenlik yetkililerinin yer alması dikkat çekti. Haşdi Şabi Başkanı’nın toplantıdaki varlığı, müzakerelerin Ninova’nın kuzeydoğusunda yer alan Şengal’deki alanlarla ilgili olduğuna işaret ediyor olabilir.
Ankara ile Bağdat ilişkileri, Türk devletinin Başûrê Kurdistan’da Behdînan alanında KDP ile birlikte Kurdistan Gerillasında karşı yürüttüğü saldırlar nedeniyle son aylarda görece bir gerginliğe sahne oluyor.
Türk tarafı KDP’den aldığı destek ile işgale devam etme kararlılığını Türk Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in ağzıdan bir kaç defa ifade etmişti.
Irak Merkezi Hükümeti Türk devletinin Irak topraklarında yaptığı saldırılarından rahatsızlığını sürekli tekrarlıyordu. Özellikle sivillerin hedef alındığı ve köylerin boşaltıldığı Türk saldırıları hakkında CPT defalarca rapor yayınlamış ve uluslararası toplumu uyarmıştı. ANKARA

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.