Anneler Gemlik yolunda

Kadın Haberleri —

Barış Anneleri

Barış Anneleri

  • Kurdistan’daki Barış Anneleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için yapılacak, ‘Özgürlük Yürüyüşü’ne çağrı yapıyor. Anneler, Ortadoğu’nun tecrit altında olduğunu belirterek, tüm savaşları durduracak barış anahtarının İmralı’da olduğunu söylüyor. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü için 18 Kasım'da Gemlik'e "Özgürlük Yürüyüşü" yapılacak. Yürüyüşe çağrıda bulunan Amed Barış Anneleri Meclisi üyeleri, savaşın son bulması için herkesin Özgürlük Yürüyüşü'ne katılmasını istedi. 

 

 

İmralı’da barışın anahtarı

Müşeher Ülker, Abdullah Öcalan üzerinde ağır bir tecridin olduğunu, 2 buçuk yıldır kendisinden bir haber alınamadığını belirterek, tecridi kırmak ve Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmek için Gemlik'e yürüyeceklerini söyledi. 

Yürüyüşlerinin birlik, beraberlik, barış için olduğunu kaydeden Ülker, “Ne olursa olsun insanlar dört duvar arasında ve hiçbir haber alınamayan Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü istemelidirler. Kürtler arasında birlik, barışı getirecek anahtar İmralı'dadır. Bu anahtarı istiyoruz. Bu anahtarla özgürlüğü barışı, demokrasiyi getireceğiz" diye konuştu. 

Annelerin gözyaşlarının durması gerektiğini ifade eden Ülker, "Yeter artık Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü istiyoruz. Barış, özgürlük, cezaevlerinin kapıları açılması için herkesi Gemlik'e çağırıyoruz" dedi. 

 

 

Ortadoğu tecrit altında

Hayriye Zuğurli ise, Ortadoğu’nun bugün tecrit altında olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de buna dahil. Bizler anneler olarak Türk ve Kürt annelerinin ağlamasını istemiyoruz. Maalesef Kürt anneleri sürekli ağlıyor. Artık bu savaşın son bulmasını istiyoruz" dedi.  

Annelerin gözyaşlarının son bulması için bütün anneleri Özgürlük Yürüyüşü’ne davet eden Zuğurli, "Bütün Kürt anneleri Gemlik yoluna çıkarsa belki tecridi kırarız. Onurlu bir barış böylelikle Kürdistan ve her yere gelir. Bu savaş iktidarların savaşıdır, halkların değil. Kürtler tecrit altında iken Türkler de tecrit altındadır. Barış istiyoruz, bunun içinde artık yeter, bu tecridi kıralım" diye konuştu.