Antep’te 62 kişiye hapis

7 Ocak 2022 Cuma - 16:00

❏

  • Antep’te aralarında siyasetçilerin de olduğu 91 kişi hakkında açılan davada, 62 kişiye “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 339 yıl 7 ay hapis cezası verildi. 

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 14 Temmuz 2020’de başlatılan soruşturma kapsamında aralarında Antep Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) yönetici ve üyelerin de olduğu 91 kişi gözaltına alındı. 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 91 kişi hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle açılan dava karara bağlandı.

Savcı, önceki gün görülen duruşmada, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) toplantısına, İHD’nin tecride karşı yaptığı basın açıklamalarına katılmak, KÜRDİ-DER’in üyesi olmak, Newroz’a katılmak, cezaevlerinde yaşamlarına son veren Zülküf Gezen ve Ayten Becet’in mezarlarını ziyaret etmek, kurban derisi toplamak gibi suçlamalar ile aralarında siyasetçilerin de olduğu 90 kişi hakkında toplam bin yıla yakın hapis cezası, bir kişi hakkında ise beraat istedi. Avukatlar ise suçlama konusu yapılan toplantı ve basın açıklamalarının yasal olduğunu, müvekkillerinin her hangi bir suç işlemediklerini belirterek, beraat talebinde bulundu. 

Avukatların savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, “örgüt üyeliği” iddiasıyla Abdullah İnce, İsmail Berkpınar, Mehmet Özkan, Müslüm Kılıç, Selman Tutumlu’ya 7 yıl 6’şar ay; Ahmet İlbaş, Abdullah Açar, Ali Yıldız, Abdulmutalip Kılıç, Atiye Okay, Ayfer Doğan, Azime Balı, Bahri Yariş, Birgül Yıldırım, Bircan Demir, Cengiz Tunç, Durri Kaygusuz, Emin Kavak, Fatma Dikici, Fatma Lebe, Faik Dursun, Guli Yaman, Güler Erat, Habat Gengeç, Hamza Bayındır, Halil Kılıç, Hatice Küçüker, Habibe Öcal Tişkiya, Hasan Saran, Hurşit Besle, İbrahim Kaya, Mehmet Karayılan, Kasım Şan, Mahmut Aycan, Mehmet Aşkar, Mehmet Çiftçi, Mehmet Şahin, Mehmet Zeki Demir, Mustafa Tunç, Münevver Yılmaz, Nafi Demir, Nesibe Çınar, Nuray Göktepe, Ömer Faruk Koç, Remziye Erdem, Raziye Kuş, Sedika Yaman, Sultan Bayındır, Songül Koçdağ, Sevinç Selçuk, Şükrü Özalan, Tahir Altuğ’a 6 yıl 3’e ay hapis cezası verdi.

 “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle 10 kişiye 10’ar ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasını geriye bırakılmasına karar veren mahkeme, 28 kişi hakkında ise beraat kararına hükmetti. Mahkeme ayrıca yaşamını yitiren Mustafa Yücel’in dosyasını da düşürdü. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.