Antibiyotik direnci artıyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

Antibiyotik

Antibiyotik

  • Yirmi yılı kapsayan yeni bir araştırmalara göre, dünya çapında artan hava kirliliği sonucu antibiyotik direnci de artıyor. Uzmanlar, hava kirliliği ve antibiyotik direnci arasında doğru orantı olduğunun altını çiziyor.

Guardian’ın haberine göre antibiyotik direnci, dünyanın en hızlı büyüyen sağlık sorunlarından. Dünyada yaşayan herkes bundan etkilenebilir. Antibiyotik direncinin artması tahminlere göre yılda 1.3 milyon insanın ölümüne neden oluyor.

Antibiyotikler yanlış kullanılıyor

Uzmanlara göre antibiyotikler yanlış ve gereğinden fazla kullanılıyor. Bunun üzerine hava kirliliğinin artmasıyla, antibiyotiklerin direnci de azalıyor.

Çalışma, bu ikisinin neden bağlantılı olabileceğine dair bilimsel bir inceleme yapmasa da, PM2.5 partikül maddesinin antibiyotiğe dirençli bakteriler ve direnç genleri içerebileceğini, bunların ortamlar arasında aktarılabileceğini ve doğrudan insanlar tarafından solunabileceğini öne sürüyor.

Araştırmayı yürüten, Çin’deki Zhejiang Üniversitesi’nden Prof Hong Chen, “Antibiyotik direnci ve hava kirliliğinin her biri kendi başına küresel sağlığa yönelik en büyük tehditler arasında yer alıyor. Şimdiye kadar bu ikisi arasındaki olası bağlantılara dair net bir resme sahip değildik, ancak bu çalışma hava kirliliğinin kontrol altına alınmasının iki yönlü faydası olabileceğini gösteriyor. Sadece kötü hava kalitesinin zararlı etkilerini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda antibiyotiklere dirençli bakterilerin artması ve yayılmasıyla mücadelede de önemli bir rol oynayabilir” şeklinde konuştu.

Ölümler iki katına çıkabilir
Araştırmalara göre dünyada 7,3 milyar insanın güvenli olmayan ortalama yıllık PM2,5 seviyelerine doğrudan maruz kaldığı görülüyor. 16 ülkeye ait verileri kullanarak kapsamlı bir veri seti oluşturdu. Bulgular, antibiyotik direncinin PM2.5 ile arttığını ve hava kirliliğindeki her yüzde 10’luk artışın antibiyotik direncinde yüzde 1.1’lik artışla bağlantılı olduğunu göstermekte.

Hava kirliliğine ilişkin mevcut politikalarda herhangi bir değişiklik yapılmaması halinde, 2050 yılına kadar dünya genelinde antibiyotik direnci seviyelerinin yüzde 17 oranında artabileceği tahmin ediliyor. Bunun sonucunda ölümler de günümüzün iki katına çıkabilir. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.