Atanamayınca evini atölye yaptı!

Toplum/Yaşam Haberleri —

Arzu Atalay

Arzu Atalay

  • Ekonomik krizin derinleştiği Kürdistan ve Türkiye’de önemli sorunlardan bir de işsizlik. Özellikle üniversite mezunları, kendi uzmanlık alanlarında iş bulamadıkları için farklı alanlarda çalışmak zorunda kalıyor. Dersim’de yaşayan 34 yaşındaki Arzu Atalay da bunlardan sadece biri.  

Ekonomik krizin derinleştiği Kürdistan ve Türkiye’de önemli sorunlardan bir de işsizlik. Özellikle üniversite mezunları, kendi uzmanlık alanlarında iş bulamadıkları için farklı alanlarda çalışmak zorunda kalıyor. Dersim’de yaşayan 34 yaşındaki Arzu Atalay da bunlardan sadece biri.  

Adnan Menderes Üniversitesi Muhasebe ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun olan Atalay, iş bulamadığı için önce kentte bir tekstil firmasında çalıştı. Daha sonra Halk Eğitim Merkezi’nde makrome sanatını öğrenen Atalay, evinin balkonunu atölyeye çevirdi. Kendi işini kuran Atalay, ip ve boncuklardan, kadın, çocuk, doğa ve barış temalarıyla duvar süsleri yaparak, geçimini sağlıyor. 

Temaları: Doğa, kadın ve barış

MA’dan Eylem Akdağ’ın haberine göre yüksek puan almasına rağmen atanamadığını belirten Atalay, Türkiye koşullarında alınan yüksek puanlarında işe alım noktasında işe yaramadığını söyledi. “Biraz sınırları zorlamak lazım” diyen Atalay, tekstilde çalıştığı dönemde bir öneri üzerine evinin balkonunu üretim atölyesine çevirdiğini, ürettiği ürünleri ise çarşı merkezinde açtığı stantlarda sattığını söyledi. 

Atalay, üretimiyle ilgili şunları söyledi: “Temalarım, doğa, kadın ve barış. Yine aile kavramı benim için çok önemli, bu kavramlar üzerine ürünlerimi yapıyorum.” 

İpin kilosu 130 liraya çıktı

Ekonomik krizin malzeme alım gücünü etkilediğini belirten Atalay, “Ürünler çok pahalı. Geçen sene 1 kiloya aldığım ip 30 liradan 60’a, 60’dan 130 liraya yükseldi. Ciddi bir artış var. Bin liraya aldığım malzeme bir ay bile yetmiyor. Bir duvar süsüne iki ipten fazla gidiyor. Kazandığım para yalnızca bana yetiyor” diye belirtti. DERSİM 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.