Aydınlanana kadar ayaktayız

Yurt Dışı Haberleri —

Paris katliamlarının kınama yürüyüşü / Foto: Deniz BABİR

Paris katliamlarının kınama yürüyüşü / Foto: Deniz BABİR

  • Kürtler adalet talebiyle bir kez daha Paris République Meydanı’na yürüyordu. Bu yürüyüşün bitmeyeceği atılan sloganlardan, konuşulan sohbetlerden, atılan her adımdan ve bakan her gözden belli oluyordu. 
  • France Kurdistan Derneği Eşbaşkanı Roseline Berowan Kısa, “11 yıldır bu katliamın detaylarını, neden yapıldığını, nasıl yapıldığını, kimler tarafından yapıldığını Fransa kamuoyuna anlatıyoruz. Bu katliamı kimler yaptı biliyoruz. Suçluları tanıyoruz. Mücadeleye devam etmeliyiz çünkü haklıyız” diyor. 

ARAT ARARAT/PARİS

Avrupa’da yaşayan Kürtler, Paris’te adalet talebinde bulunmak için 11. kez yollara düştü. Umutlarını yitirmeden, geri adım atmadan ısrarla her yıl önce Gare de Nord’da buluşuyor ardından akıyorlar Republik Meydanı’na. Ben de Özgür Politika muhabiri olarak tanık oluyorum 2024 yılının bu tarihi öfke seline. Kadınlar en önde, gençler dinamik güçleriyle bu yıl da eyleme damgalarını vurdular. 


Halkımızın nabzını tutmak için geziniyorum kalabalıklar arasında. Fotoğraf makinemin deklanşörü hep tetikte. Gözüm duygularını alabileceğim kadınları arıyordu. İlk konuştuğum kadın görevli yeleği ve görkemli soyadı ile Gulê Öcalan oldu. Gulê, tüm dünyada başta Kürt kadınları olmak üzere herkesin Paris Katliamı için eylemde olduğunu belirterek, “Fransa bu katliamda suçlu olduğu için 11 yıldır katliamı aydınlatmıyor” cümlesi ile aslında Kürtlerin adaleti doğru adreste aradığını dile getiriyordu. Gulê devam ederek, “Sadece Fransa değil tüm Avrupa ülkeleri bu suça ortak. Türkiye’yle çıkar ilişkileri olduğundan sessiz kalıyorlar. Bu katliam aydınlatılana kadar biz kadınlar ayakta olmalıyız” sözleri ile kararlı duruşunu kamuoyu ile paylaşıyordu.