Belarus’un ‘düzeni’ Putin’e teslim!

Dünya Haberleri —

16 Ağustos 2020 Pazar - 23:00

  • Belarus'ta göstericiler sokakları terk etmezken, 26 yıllık iktidar sahibi Lukaşenko; Rusya’nın, Belarus'ta düzeni sağlamak için müdahaleye hazır olduğunu söyledi.

Belarus’ta tartışmalı seçim sonuçlarına tepkiler dinmiyor. Sonuçlarla oynandığını söyleyen muhalifler eylemlerine devam ediyor. Göstericiler sokakları terk etmezken, 26 yıllık iktidar sahibi Lukaşenko; Rusya’nın, Belarus'ta düzeni sağlamak için müdahaleye hazır olduğunu söyledi.

Belarus’ta ikinci haftasına giren protesto eylemlerinde şimdiye kadar bir kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı, 7 bine yakın kişi de gözaltına alındı.

Seçim sonuçlarına itiraz eden muhaliflerin gösterilerine polisin sert müdahelesi eleştiri konusu olmuş, Lukaşenko ise göstericilere “dış mihraklar tarafından güdülen koyunlar” diyerek hakaret etmişti.

 

Putin’i müdahale çağırdı

Yoğun eleştiriler ardından gözaltına alınanlardan 2 bini serbest bırakılırken, eleştirelerin odağındaki isim olan Lukaşenko Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Görüşme ardından bir açıklama yapan Lukaşenko, “Askeri unsurlara gelince Rusya Federasyonu ile bir anlaşmamız var” diyerek, Rusya’nın, Belarus'ta düzeni sağlamak için müdahaleye hazır olduğunu söyledi.

Bu gelişme ile birlikte Rusya’nın, Belaruslu muhalif başkan adayı Valeriy Tsepkalo ve Nexta Telegram kanalının kurucusu Stepan Putilo’yu arananlar listesine aldığı öğrenildi.

Belarus’ta “hile karıştırıldığı” söylenen seçimler sonrası eylemler kesintisiz sürmüş, muhalefet lideri Svetlana Tihanovskaya ise tutuklanma kaygısı ile Belarus’u terk eterek Litvanya’ya gitmişti.

MİNSK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.