Belçika kararı meşruiyet için kullanılmalı

Dosya Haberleri —

24 Kasım 2020 Salı - 22:45

  • Av. Jan Fermon: Sorun, bu kararı Kürtlerin hareketin meşruiyeti için nasıl kullanacağıdır. Vietnamlılar, böylesi bir kararı Amerika’nın dayattığı savaşın gayrimeşru olduğunu ve savaş suçları işlendiğini anlatmak için kullandılar. Aynısını Kürtler de yaparsa etkili olur diye düşünüyorum.

LUQMAN GULDIVÊ

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yürütülen davalarda son üç yılda PKK lehine üç karar çıkmış; Türkiye’nin temyize götürdüğü PKK’nin terör örgütü olmadığına hükmeden kararı Yargıtay da onayarak kesinleştirmişti. Bu davaların avukatlarından Jan Fermon, süreci ve etkilerini değerlendirdi.
Belçika yasalarına göre bir örgütün “terör örgütü olup olmadığına” karar verilmesi için bahse konu eylemlerin ülke topraklarında gerçekleşmiş olması gerektiğine vurgu yapan Fermon, “Baştan beri şiddet içeren olayların burada yaşanmadığını, Türkiye’de yaşananların içeriğine bakmak gerektiğini anlattık. Keza burada insanlar, propaganda yapmakla, para toplamakla, örgütlere insan kazanmakla ya da etkinlikler düzenlemekle suçlanıyor ama eğer mesele bir silahlı mücadele için savaşçı toplamak, bunun için propaganda yapmak ya da para toplamak ise bu, yasak kapsamında değil. Mesele silahlı bir mücadele ya da iç savaş olduğunda antiterör yasasının değil savaş hukukunun uygulanması gerekiyor” dedi.
‘HPG bir savaşın tarafı’
Taleplerinin Savcılık tarafından başlangıçta “gülünç” ve “kayıp zaman” gibi ifadelerle karşılandığını ama bir ceza davasının açılıp açılmayacağına karar veren departmandaki hakimin kendilerine hak verdiğini aktaran Fermon, bir mücadelenin “terör” değil “silahlı mücadele” ya da “iç savaş” olarak sınıflandırılmasını sağlayan faktörleri de şöyle açıkladı: “Bir silahlı mücadeleyi ya da iç savaşı izole olmuş bir şiddetli karşılaşmadan ayıran iki kriter var. Çatışmaların yoğunluğu (sayısı, silahların türü vs.) birinci karakteristik. Daha sonra, çatışmanın karşı tarafının örgütlenmesini anlayabilmek için örgütün düzeyine ve inşa biçimine bakılır. Biz savunmamızda gerilla taktiğinden dolayı asimetrik olmasına rağmen meselenin büyük etkileri olan bir çatışma ve çok uzun süredir devam eden bir savaş olduğunu ifade ettik. Bunun dışında HPG’nin iyi organize olmuş, hiyerarşisi ve disiplini olan bir ordu olduğunu belgeleyen bütün bilgi ve kanıtları ortaya koyduk. Temyiz Mahkemesindeki hakim de bunun silahlı bir mücadele olduğuna ve HPG’nin bir savaşın tarafı olduğuna hükmetti. Bunun sonucu, Belçika’da antiterör yasasının PKK ya da HPG’yi destekleyenlere uygulanamayacağı oldu.”