Belediyenin adresini bilmiyorlar

Rüştü Tiryaki

Rüştü Tiryaki

  • DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Rüştü Tiryaki, seçime kısa bir süre kala işe alınanların fiilen belediyede çalışmadığını belirterek, bazılarının belediyenin adresini dahi bilmediğini söyledi.

DEM Parti Eşbaşkan Yardımcısı Rüştü Tiryaki, "işçi kıyımı yapılıyor" iddialarına dair, "Kayyımlar hiçbirini ihtiyaç dahilinde işe almamış. Binlerce kişi usulsüz bir biçimde siyasal ilişkilere göre işe alınmış" dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart seçimlerinde kazandığı belediyelerde kayyumlar döneminde son aylarda usulsüz bir şekilde işe alınan kişilerden birçoğunun işine son verdi. DEM Partili yönetimler, işlerine son verdikleri kişilerin işe gelmeden maaş aldıklarını ve birçoğunun AKP-MHP'li yöneticilerden oluştuğunu tespit etti. Söz konusu durum sonrası iktidar yanlısı gruplar ile medyası, "DEM Parti işçi kıyımı yapıyor" ve "Belediyeler teröristlerle dolduruluyor" başlıklı haberlerle belediyeleri hedef aldı. 

DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Rüştü Tiryaki, işten çıkarmalar ve buna dair tartışmalara dair MA'ya konuştu. Kayyumlar tarafından işe alımların objektif kriterlere göre yapılmadığına dikkat çeken Tiryaki, "Çıkarılan işçiler arasında, ‘Biz oraya sınavla girdik, objektif değerlendirmelerle girdik’ diyebilecek tek bir kişi yok. Hiçbirisi ihtiyaç dahilinde işe alınmış değil, mülakat dahi yapılmadığını biliyorum. Bu yüzden bu talebin toplumsal bir meşruiyeti yok. Halkımız da bu durumun farkında” dedi.

Usulsüzce işe almışlar

Tiryaki, kayyumların seçimlere kısa bir süre kala usulsüzce işe aldıklarını, işten çıkarmanın partiye bağlı yerel yönetimler biriminin kararı olduğunu aktardı. Partilerinin "işten çıkarma heveslisi bir gelenekten" gelmediğini söyleyen Tiryaki, işten çıkarılanların ihtiyaca göre değil, siyasal ilişkilere göre işe alındığını kaydetti. Tiryaki, partinin işçi alım politikalarına işaret ederek, "Biz işin gerekli koşullarını taşıyanların başvurularını alır, kura sistemiyle olabilecek en nesnel yöntemle personel istihdam ederiz. Geçmişten beri böyle olmuştur. Fakat AKP, belediyelerimizi gasp etmekle ve kayyım rejimiyle yönetmekle yetinmemiş, seçimi kaybedeceğinden emin olduğu yerlerde binlerce işçiyi usulsüz bir biçimde çevrelerindeki siyasal ilişkilere göre işe almıştır” diye konuştu. 

Kalmalarını istemek haksızlıktır

İşe alımların seçimden kısa bir süre önce yapıldığını hatırlatan Tiryaki, şöjyle devam etti: “Buna rağmen belediyelerin bu kişilerle devam etmesini istemek halka büyük bir haksızlık olur. Bu AKP ve kayyumlar tarafından halkımızla bizi karşı karşıya getirmek için geliştirilen planlı bir politikadır. Ne Wan’da ne de başka bir yerde işinde gücünde olan, uzun süredir görevde olan kişilerin görevine son verildi. Sadece ihtiyaç olmadığı halde son dönemde işe alınanlar hakkında belediyelerimiz böyle bir tasarrufta bulunmuştur. Kaldı ki belediyelerimiz işçi alımlarının gerekeceği dönemde bu kişilerin değerlendirileceğini kendilerine ve ailelerine ifade etmiştir.”

Kayyumlara tepki gösterilsin

Seçime kısa bir süre kala işe alınanların fiilen belediyede çalışmadığını belirten Tiryaki, bu kişilerden bazılarının belediyenin adresini dahi bilmediğini dile getirdi. Tiryaki, "Belki aralarında bu işe ihtiyacı olanlar da vardır, ancak onlara bu haksızlığı, hukuksuzluğu yapan biz değiliz. AKP’nin görevlendirdiği ve halkın iradesini yok sayan kayyumlardır. Tepki gösterilmesi gereken birisi varsa kayyımlardır” şeklinde konuştu.

İşçi düşmanı da iktidardır

AKP’nin seçimi kazanması durumunda da kayyumların işe aldıkları kişilerle yola devam etmeyeceğinin altını çizen Tiryaki, şunları ekledi: “Eğer AKP ve ona yakın medya, emekçilerin ekmeğiyle oynanmaması gerektiğini düşünüyorsa Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yüzbinlerce kişi kapının önüne koyduklarına, sorgusuz sualsiz işlerinden edilen akademisyenlerden tutun hekimlere, öğretmenlere baksın. Evet, işçi düşmanı birileri var, o da siyasi iktidarın kendisidir. Asıl işçi, emekçi düşmanı onlar. İnsanları geleceksiz ve güvencesiz bırakanlar onlar.” ANKARA

 

* * *

Ziya Türk

Wan'da Arpalığı kesilen Ziya için suç duyurusu

Wan'da DEM Parti'li belediye eşbaşkanlarını hedef gösteren ve kayyumlar döneminde milyonlarca TL gelir elde ettiği ortaya çıkan Ziya Türk hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 

DEM Parti'li belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütleri, belediyelerin yeni yönetimlerini ve daire başkanlarını hedef gösteren Van Postası adlı internet sitesinin sahibi Ziya Türk'ün kayyumlar döneminde sadece 4 belediyeden 3 milyon TL'yi aşkın gelir elde ettiği ortaya çıkmıştı. Belediyeler, belediye eşbaşkanları, daire başkanları, müdürler ve diğer hedef gösterilen kişiler, Türk hakkında “Hakaret”, “İftira”, “Kişilerin verilerinin izinsiz paylaşılması”, “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” ve “Haksız kazanç elde etme” suçlamalarıyla suç duyurusunda bulundu. Verilen dilekçelerde, Türk hakkında ivedilikle tutuklama kararı çıkarılması talep edildi. Yine mal varlığının araştırılması ve haksız elde ettiği kazançların geri alınması istendi. 

Dilekçede, “Somut olayda şüphelinin kişilere karşı işlediği sabit olduğundan kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu kabul edilmelidir. Ayrıca onlarca kişinin şikayette bulunacağı göz önüne alındığında şüphelinin kaçma şüphesinin bulunduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla şüpheli hakkında tutuklama kararı verilmesini talep ederiz” denildi.

Şu ana kadar 17 kişinin suç duyurusunda bulunduğu belirtilirken, belediye eşbaşkanları ve diğer kurumların da Türk hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağı bekleniyor.

Bu arada haberin yayınlanmasının ardından kentteki birçok gazeteci, kurum temsilcisi ise Türk’ün elde ettiği haksız kazanca ilişkin kayyumların açıklama yapması için çağrı yaptı. AKP milletvekilleri ve AKP Genel Merkezi’ne de bu yönde şikayetlerin gönderildiği ve gereğinin yapılmasının istendiği öğrenildi. Ziya Türk ise sanal medya hesaplarını askıya aldı. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.