Besni’deki Aleviler cemevi istiyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

.

.

  • Nüfusunun beşte birinin Alevi olduğu Adıyaman Besni’de yaşayan Kürt Aleviler, inançlarının vazifelerini yerine getirebilmek için cemevi istiyor. Besni Alevi Kültür Derneği Başkanı Hacı Ali Öpöztürkçeden, Besni Belediyesi’nde cemevi için yer talep ettiklerini fakat bir türlü tahsis edilmediğini söyledi. 

Nüfusunun beşte birinin Alevi olduğu Adıyaman Besni’de yaşayan Kürt Aleviler, inançlarının vazifelerini yerine getirebilmek için cemevi istiyor. Besni Alevi Kültür Derneği Başkanı Hacı Ali Öpöztürkçeden, Besni Belediyesi’nde cemevi için yer talep ettiklerini fakat bir türlü tahsis edilmediğini söyledi. 

Bianet’e konuşan Öpöztürkçeden, “Yaklaşık 5 yıldır cemevi için belediyeden yer talep ediyoruz. Ama hala ne yer verildi ne de bir cevap geldi. Besni Belediye Başkanı Eyyüp Mehmet Emre’ye durumu ilettik ama buna rağmen halen bu konuda bir adım atılmış değil. Bu kadar Alevi'nin yaşadığı bir şehirde bir tane cemevinin olmaması büyük sorun ve sıkıntı. Çünkü insanlarımız bir cem olduğunda, bir cenaze olduğunda ya da benzer bir etkinliğimizde Besni’den kalkıp Adıyaman’a, Gölbaşı’na gitmek zorunda kalıyor. Olacak şey mi bu’’ dedi.

Benim paramla başkası ibadetini yapıyor

Yıllardır cemevi olmamasından dolayı ibadetlerinin yerine getiremediğini belirten Naci Yılmaz ise. 35 bin nüfuslu Besni’de neredeyse 20’den fazla cami varken, her 5 kişiden birinin Alevi olduğu bir yerde bir tane cemevinin olmadığını belirtti. Yılmaz, “Cenazelerimizi etkinlerimizi yerine getirmekte zorlanıyoruz. Böyle böyle asimile oluyoruz. Bizim vergilerimizle oluşan bütçe bize değil, başkasına hizmet olarak veriliyor. Böyle adaletsizlik olur mu? Benim paramla bir başkası ibadetini yapıyor ama ben yapamıyorum” diye konuştu. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.