Bir özsavunma hikayesi: Meyrem

Kadın Haberleri —

11 Eylül 2020 Cuma - 18:00

  • BEKSAV bünyesinde çalışmalarını sürdüren Tiyatro İmge, eşinden şiddet gören bir kadının özsavuma hikayesi olan tiyatro oyunu “Meyrem”i izleyiciyle buluşturuyor.

Tiyatro İmge oyuncusu Ayşenur Demir, Meyrem’i yaşadığı ve tanık olduğu iki olayın ardından yazmış. Meyrem ilk olarak Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nin bugün Süreyya Operası önünde yapacağı eylemde seyirci ile buluşacak.
“Benim adım Meyrem... Kocamı ben öldürdüm, hem de öyle pişmanlıkla değil, bile isteye. Yüzümüzde çiçekler açsın diye...”
Bu Meyrem’in sözleri. Meyrem’in hikayesi de bir özsavunma hikayesi. Küçük yaşta kendisine tecavüz eden ve ailesi tarafından zorla evlendirildiği kocasını öldüren Meyrem, öfke dolu hikayesini sakin sakin anlatıyor.

Dört kuşak kadının hikayesi

Bu hikaye aslında sadece Meyrem’in değil, babaannesinin, annesinin ve kızı Gülsüm’ün hikayesi. Yani dört kuşak kadının hikayesi...
Meyrem’in hikayesini BEKSAV bünyesinde faaliyet yürüten Tiyatro İmge’in oyuncularından Ayşenur Demir yazdı, aynı zamanda oynadı. Oyunun yönetmenliğini ise BEKSAV Eşbaşkanı Ahmet Uçar yaptı. “Meyrem” sokaklarda, kadın örgütlerinin düzenlediği eylemlerde oynanacak. 
“Meyrem”in hikayesini yazarken nerden esinlendiğini, ne anlatmak istediğini ETHA muhabiri İsminaz Temel’e anlatan Ayşenur Demir, Meyrem’in ortaya çıkan hikayesinin kendisinin duygu dünyasını da çok etkilendiğini söyledi. Demir, “Ortaya çıkan hikayeye ben de inanamadım. Oyuna hazırlanırken, Meyrem’in hikayesinde kızının, annesini ve babaannesinin hikayesini de gördük. Düşünmeden, planlamadan yazdım diyorum ama elbette bu noktaya getiren yaşanmışlıklar var. O yoğunluğu, duyguyu her gün aldığımız haberlerin sonuçları yarattı” dedi. 

25 Kasım’a kadar oynanacak

Meyrem oyunu, 25 Kasım’a kadar kadın örgütlerinin düzenleyeceği kampanya etkinlikleri ve eylemlerde sokaklarda oynanacak. Pandemi koşulları elverdiğince de tiyatro salonlarında gösterilecek. 

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.