Bir parça kemiğe mecbur ettiler

Hanife Yıldız

Hanife Yıldız

  • Gözaltında kaybettirilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, "Ben 19 yaşındaki oğlumu canlı olarak teslim ettim. Beni bir parça kemiğe mecbur ettiler" dedi.

 

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin bulunup cezalandırılması talebiyle başlattıkları eylemin 882. haftasında da bir araya geldi. Online olarak düzenlenen eylemde, 23 Şubat 1995 yılında İzmir’de gözaltında kaybedilen 19 yaşındaki Murat Yıldız’ın akıbeti soruldu.

İlk olarak söz alan Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, “Beni buraya rüzgar atmadı. Beni buraya adaletsizlik attı. Ben 19 yaşındaki oğlumu canlı olarak teslim ettim. Beni bir parça kemiğe mecbur ettiler” dedi. Cumhuriyet savcılarına seslenen anne Yıldız, “Benim oğlumu kaybedenler belli. Benim oğlumun yaşam ve mezar hakkını elinden aldılar. Bu vicdansızlıktır. Meydanımıza karakol kurdular. Bu pandemi biterse biz o meydanda yine onların karşısında olacağız. Oğlumun hesabını sormaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Yıldız’ın aile avukatı ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri de Murat Yıldız’ın 1995'te annesi ve avukatıyla birlikte ifade için karakola gittiğini hatırlattı. Yoleri, Murat’ın İstanbul’a götürülürken feribottan atlayarak kaçtığının söylendiğini anımsattı. Anne Yıldız’ın Cumhuriyet Savcılığına başvurarak oğlunun bulunmasını istediğini söyleyen Yoleri, “Yıllarca savcılık tarafından dava dosyasının açıldığını sandı fakat sadece 2 polis hakkında bir dava açılmıştı. O dava da 'görevi ihmal' suçlamasıyla açılmış para cezası verilerek kapatılmıştı” diye konuştu.

Yoleri, 2015'te savcılık dosyasındaki gelişmeleri öğrenebilmek için anne Yıldız’ın başvuru yaptığını belirtti. Yoleri, “İki yıl sonra dosyaya takipsizlik kararı verildi. Karara itiraz ve Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurularda sonuç alınamadı. Murat 27 yıldır hala kayıp. Murat’ı aramaktan, onun akıbetini öğrenme çabasından annesi vazgeçmedi” dedi.

Basın metnini Murat Yıldız’ın kuzeni Ezgi Yıldız okudu. Devletin doğal olmayan her ölüm olayını araştırmakla yükümlü olduğunu anımsatan Yıldız, 882. haftada 27 yıldır hukukun uygulanmadığı dosyada adaletin sağlanması taleplerini haykırdıklarını ifade etti.

“Kamu görevlilerinin sorumlulukları altında meydana gelen ölümler veya kaybetmelerde suça karışanların hesap vermelerini sağlamak devletin görevidir” diyen Yıldız, Murat Yıldız’ın gözaltında kaybettirilmesi olayında yürütülen adli sürecin maddi gerçeğinin açığa çıkmadığına vurgu yaptı. Yıldız, son olarak mahkemenin verdiği karara da değinerek, şöyle konuştu: “Mahkemenin verdiği karar yaşam hakkını koruyan ulusal ve uluslararası hukukun ihlali suretiyle verildi. Bu yüzden Anayasa Mahkemesi dosyada devam eden ihlali ortadan kaldırmak için yeniden yargılama yolunu açmalıdır.” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.