Bir suç diğerini haklı çıkarmaz

Dünya Haberleri —

Filistin/foto:AFP

Filistin/foto:AFP

  • İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem "Gazze’de yaşanan savaş, suçtur" diyor. B’Tselem: “Üst düzey İsrailli yetkililerin açıkça emrettiği savaş, suçtur, bu eylemlerin hiçbirinin haklı gerekçesi yok. Bir suç diğerini haklı çıkarmadığı gibi, bir tür adaletsizlik de diğerini haklı çıkarmaz.”

EMRULLAH BOZTAŞ 

Kamuoyu sağ ya da sol, Batı ya da Doğu fark etmeksizin 7 Ekim’i neredeyse 11 Eylül İkiz Kule saldırıları gibi bir milat sayma eğiliminde. İsrail medyası İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın aşılmaz denilen duvarları geçmesini; ‘öyleymiş, bir anda ortaya çıkmış’ gibi gösteriyor. Yaşanan sivil katliamın ve rehin almaların şoku tüm İsrail’i sağa yatırmıyor ama çok geniş kesimleri ırkçı söylemler karşısında sesiz kılıyor. Medya sağcı ve ırkçı siyaseti, Gazze'de sivilleri hedef alan etnik temizlik ve savaşı, tüm yöntemleri kullanarak meşrulaştırma çabasında.

Arap medyasında Filistin’in haklılık teması, Hamas’ın yaptıklarını görünmez kılarken, ‘onlarda (İsrail) katliam yaptı’ dercesine bir yayın sürüyor. Arap siyasetinin ana gövdesini oluşturan sağ siyasette aynı İsrail sağı gibi 1946’dan beri yutulan Filistin’in haritalarını, öldürülen insanların dramlarını veriyor. Bu vahşet için ek bir söz bile söylemek gereksiz. Filistinliler zaten günübirlik Siyonist yerleşimci ateşi altında ve öldürülmeye devam ediliyor. Günlük olayların medya ve basın araçları ile verilmesi bir bombardıman edasıyla sürüp gidiyor. Tarihsel sorunlara doğru çözümler üretmekten ya da bunları tanımlamaktan fersah fersah uzaktayız.

Halen umut var

Bir süredir Amerika da siyonizm karşıtı Jewish Voice for Peace Hareketi başkent Washington’dan tutalım da en yoğun Müslüman nüfusun yaşadığı kentlere kadar birçok yerde savaş karşıtı tutum alıyor. Benzer durum geçen cumartesi günü Tel-Aviv’de Netanyahu’yu protestolarda boy gösterdi. “Diyalog kurun ve ırkçı politikaları terk edin” en önemli talep.

Sağ propaganda toplumu ve halkları bıçakla yarılan et gibi bir daha birleşemez şekilde kesiyor. Batı blok halinde herkesi İsrail etrafında birleşmeye, Erdoğan ve İhvanı Muslimi de Hamas etrafında birleşmeye zorlarken İsrail’in içinden barış çağrısı yapanlar, Filistin için kendi kaderini tayin hakkını istiyor.

İçerden bir ses, B’Tselem

Gazze’de ölümler çoktan 10 bini aştı. Artık soykırıma doğru gidiş var. Ve ufukta barış umuduna dair her hangi bir emare bulunmuyor. Buna rağmen sağın zehirli virüsünü solumamış enfekte olmamış insani bir yan her zaman diyalog ve barış demeye devam ediyor. İsrail’in içindeki gösterilerin büyük kısmı ultra ırkçı yeni İsrail kabinesi ve hükümetine karşı yapılıyor. Barış isteyen ve hakkaniyetle konuşanların sayıları az da olsa var. Bunlardan biri de B'Tselem. Filistinlilerin haklarını da savunan bir İsrailli insan hakları örgütü. Hem barışçıl bir çözüme çağırıyor hem Filistin halkının kaderini tayin hakkının tanınması için çabalıyor. Her yıl yayınladıkları raporlar Filistinli sivillere dönük Siyonist saldırıların bir envanteri niteliğinde.

Apartheid böyle işliyor

B’Tselem İsrail’in yerleşim siyasetine son vermesini isterken 2020’den beri yaşanan durumu Apartheid rejimi olarak tanımlıyor. En çarpıcı rapor, “İşgal altındaki topraklarda iğrenç cinayetler, yerleşimci şiddeti ve ev yıkımlarında artış” başlıklı. Rapordan bazı notlar şöyle:

“2020 yılı boyunca İsrail güvenlik güçleri, yedisi reşit olmayan 27 Filistinliyi öldürdü: Biri Gazze Şeridi'nde, 23'ü Batı Şeria'da (Doğu Kudüs dahil) ve üçü İsrail'in içinde. Batı Şeria'da, B'Tselem'in araştırdığı 16 olaydan en az 11'inde, öldürülen Filistinliler, vuruldukları sırada güvenlik güçlerine veya başka herhangi bir kişinin hayatına dönük herhangi bir tehdit oluşturmuyordu. Güvenlik güçleri sebepsizce ateş açtı.

2019'un sonlarında Gazze Şeridi'ndeki "Dönüş Yürüyüşü" protestoları durduruldu. Protestolar boyunca İsrail güvenlik güçleri, sınırın diğer tarafındaki silahsız göstericilere ateş açarak 220'den fazla kişiyi öldürdü.

İsrail 2020'de toplamda 273 evi yıktı ve 519'u reşit olmayan 1.006 Filistinliyi evsiz bıraktı. İsrail, 2019'da 677, 2018'de 397 ve 2017'de 528 Filistinlinin evini yıktı. 2020 yılında B'Tselem'in saha araştırmacıları Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik 248 yerleşimci şiddeti olayını belgeledi.“