Biradost’ta 100 köy susuz

Toplum/Yaşam Haberleri —

.

.

  • Biradost bölgesinde 100’e yakın köyde su sıkıntısı yaşanıyor. 28 köyde içme suyu tankerler aracılığıyla sağlanıyor. Bölgedeki yurttaşlar 2010’dan bu yana Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin bir su projesi geliştiremediğini ifade etti.

Biradost bölgesinde 100’e yakın köyde su sıkıntısı yaşanıyor. 28 köyde içme suyu tankerler aracılığıyla sağlanıyor. Bölgedeki yurttaşlar 2010’dan bu yana Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin bir su projesi geliştiremediğini ifade etti.

Rojnews’e konuşan Biradostlu Adil Hacî Bazîd, 12 yıldan bu yana su sorunu yaşadıklarını belirterek, “Proje köyümüze su getirecekti. 200 ev yerine yalnızca 40 eve su getirildi. Evlere su gitmiyor. 2010 yılından bu yana hükümet bölgedeki su projesini tamamlamadı. Hükümet kuyu kazılmasına damüsaade etmiyor” dedi.

Adil Hacî  su sıkıntısının yalnızca Sidekan kasabasında değil, birçok köyde de içme suyu problemi olduğunu ifade etti. 

Leşker adlı yurttaş ise Biradost bölgesindeki 147 köyden 100’e yakın köyün su sıkıntısı yaşadığını belirterek, “Bölgede su kaynaklarının olmasına rağmen hükümet yurttaşlara suyu dağıtamıyor. Kuyu kazmamıza da izin vermiyor. 2010’dan bu yana hükümet bölgede yeni bir su projesi geliştiremedi” diye konuştu.

Bıradost bölgesi Sidekan kasabasının merkezinde yer alıyor ve 260 köyden oluşuyor. ROJNEWS/ SÜLEYMANİYE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.