Birçok merkezde uzun yürüyüş

Diaspora Haberleri —

14 Şubat 2021 Pazar - 15:47

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplo Avrupa’nın birçok merkezinde uzun yürüyüşlerle protesto edildi.

 

Enternasyonalistler 9 gün yürüdü

Almanya’da enternasyonaller ve Kürt gençleri öncülüğünde gerçekleştirilen 5 Şubat’ta Hanau’da başlayan Uzun Yürüş 9. gününde Freiburg’da yapılan kitlesel yürüyüş ve mitingle sona erdi. 15’i İspanya ve Katalonya, 25’i Almanya’dan olmak üzere 40 enternasyonalistin de yer aldığı Uzun Yürüyüşçülerin final eylemine Freiburg’daki Kürtler ve dostları eşlik etti. 

“Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü" pankartı ve Kürt Halk Önderi Öcalan bayrakları eşliğinde yürüyüşe geçen kitle Öcalan maskeleri de takarak sık sık "Biji Serok Apo", “Biji berxwedana Garê” “Öcalan’a özgürlük” sloganları attı. Yürüyüş ardından Hozan Emekçi tüm politik tutsaklara özgürlük talebiyle "Özgürlük mahkumları" parçasını seslendirdi. Katalan enternasyonalistler ise Öcalan ve Kürdistan’a özgürlük talebiyle hazırladıkları parçayı seslendirdi.

 

NRW’de merkezi yürüyüş

Stuttgart’taki 2 günlük yürüyüş Karlsplaz’ta yapılan mitingle sona erdi. Stuttgart Meclisi ve Die Linke temsilcilerinin de katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda komplo ve Türk devletinin Garê’ye yönelik saldırısı protesto edildi.