Bizim için yol gösterici

Yurt Dışı Haberleri —

Slovenya, Öcalan konferans

Slovenya, Öcalan konferans

  • Balkan coğrafyasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirlerinin tartışıldığı bir dizi seminer ve konferans 4 gün sürdü. Akademik çevreden yoğun ilgi gören seminerlerde Özgürlük Mücadelesi devrimsel süreçleri tanımlamada mihenk oldu.
  • Organizatörlerinden Arne Zupančič: “Bugün yeni paradigma, Yugoslavya Komünist Birliği'nin nasıl çözeceğini bilmediği temel çelişkiler olan devletçilik, endüstriyalizm, zihniyet ve ataerkilliği tespit etmemize yardımcı olabilir.”
  • Zupančič, Slovenya’daki sosyalistlerin Öcalan ideolojisine ilgisi için: “PKK ve Abdullah Öcalan'ın ideolojisi, Reel-sosyalizmin ve onun devletçi çerçevesinin hatalarını ve sorunlarını görmemize yardımcı oluyor. Jineolojî en güçlü yankıyı uyandırdı.”

GÖZDE GÜLER

Slovenya’da Nisan ayında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirleri bir konferans ile ilk defa geniş çerçevede tartışıldı. Konferansa öncülük eden Arne Zupančič, “PKK ve Abdullah Öcalan'ın ideolojisi, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Yugoslavya'daki partizan mücadelesini ve devrimi anlamamıza yardımcı oluyor” dedi.

Demokratik Modernite Akademisi tarafından 8-12 Nisan tarihlerinde Slovenya’nın Ljubljana ve Koper şehirlerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirleri ve Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin tartışıldığı konferanslar dizisini fikir kulüpleri ve akademi çevreleri katılarak destekledi. Konferansı Journal for Critique of Science, List of Democratic Students, ŠSD Sociopathy, ŠSD SocioKlub, Center for Political Theory, Independent Coastal Radio gibi kurum ve grupların yoğun ilgisi ile gerçekleşti. Konferans kapsamında düzenlenen 11 toplantıya 300’e yakın kişinin katıldığını söyleyen konferans organizatörlerinden Arne Zupančič özellikle Jineoloji’nin katılımcılar tarafından büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Sosyalistler mücadelelerini ortaklaştırdı

Konferansın üç ana fikir etrafında düzenlendiğine işaret eden Arne, “Konferans, Öcalan'ın özgürlük mücadelesine katılmak, Kürt özgürlük hareketinin paradigmasını yaymak ve duyurmak ve hareketin teori ve pratiğini toplumumuzla, coğrafyamızla ve buradaki mücadelelerimizle ilişkilendirmek gibi üç temel hedefle düzenlendi” dedi. Arne, Slovenya’daki sosyalistlerin Öcalan ideolojisine ilgisini ise şöyle izah etti: “1945-1991 arası eski Yugoslavya sosyalizmi, merkezi yönetimden ziyade daha çok komünal çalışmalara ve bireyin kendi iradesi ile yönetilmeye odaklanmıştı. Bugün yeni paradigma, Yugoslavya Komünist Birliği'nin nasıl ele alacağını ve çözeceğini bilmediği temel çelişkiler olarak devletçilik sorununu, endüstriyalizm sorununu, zihniyet sorununu ve ataerkilliği tespit etmemize yardımcı olabilir. Kürt siyasi düşüncesinin buradaki sosyalistler arasında iyi yankı bulmasının nedeni budur.”