Bizim olanı almaya geliyoruz

DEM Parti, Beytüşşebap mitingi

DEM Parti, Beytüşşebap mitingi

  • Geçtiğimiz yerel seçimlerde asker ve polis oylarının taşınmasıyla alınan Beytüşşebap ilçesinde aynı oyuna bu sene de başvurulmak isteniyor. Yüzlerce seçmenin taşındığı ilçede DEM Parti Belediye Eşbaşkan adayları Beybun Aslan ve Agit Yiğit “Halktan aldığımız destekle bizim olanı almaya geliyoruz” dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU / ŞIRNAK

DEM Parti, yerel seçime sayılı günler kala Kurdistan’ın birçok ilçe ve kent merkezinde büyük bir coşku ve heyecanla çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmanın yürütüldüğü kentlerden biri de Şırnak. Geçtiğimiz 2019 yerel seçimlerinde dışarıdan getirilen asker, polis ve korucu oyları ile seçimleri kazanan AKP, aynı sistemi bu seçimde de yürütmeyi amaçlıyor. Kent merkezinin yanı sıra Uludere ve Beytüşşebap ilçelerine de yüzlerce seçmen taşındı.

İlçeye 874 seçmen taşındı!

Şırnak’a 2016 ‘da kayyum atanmış, 2019’daki seçimlerde ise taşınan seçmen oylarıyla belediye AKP’ye geçmişti. Bu yıl yapılacak seçimler öncesinde ise Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) verilerine göre sadece Beytüşşebap ilçesine Ekim 2023’ten bu yana 874 seçmen taşındı. Karşıyaka ve Elki Mahallesi’ne kaydedilen seçmenlerin birçoğu ilçe dışından gelen kişilerden oluşuyor. Özellikle jandarma ve korucu olduğu tespit edilen taşımalı seçmenlerin bir kısmı ise yakın köylerden getirildi.

Tablo oyunbazları korkuttu!

2019’daki yerel seçimde Beytüşşebap ilçesinde AKP, 772 oy farkıyla belediye başkanlığını aldı. Elkê (Beytüşşebap) ilçesi geçmiş yıllardan bu yana Kürt siyasetinin kalelerinden biri. Şırnak merkezdeki politikalar burada da 2019’da devreye konuldu. AKP 2 bin 307 oyla belediyeyi kazanırken, HDP bin 535 oy aldı. 

Geçen yıl 14 Mayıs’ta gerçekleşen genel seçimlerde ilçe merkezi ve köylerde 49 sandık kurulurken, 11 bin 351 seçmenden 8 bin 602’si sandık başına gitti. 8 bin 408 oyun geçerli olduğu seçimlerde adı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirilen Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil ve Sol Parti) 4 bin 373 (yüzde 50,03) oy, AKP ise 2 bin 338 (yüzde 26,75) oy aldı. İlçe merkezinde ise 4 bin 533 seçmeden 3 bin 385’i sandık başına gitti. İlçe merkezinde kurulan 15 sandıkta ise Yeşil Sol Parti’ye bin 877 oy, AKP’ye ise 668 oy çıktı.

 

DEM Parti Beytüşşebap Belediye Eşbaşkan adayları Agit Yiğit ve Beybun Aslan

 

Yeniden oy taşıma telaşı

2023’taki genel seçimlerin ardından ilçede yeniden oy taşıma politikası devreye konuldu. Genel seçimlerde DEM Parti’nin aldığı oy oranı karşısında ilçeye hem yakın köylerden hem de diğer illerden taşımalı seçmen getirildi. Asker, polis ve koruculardan oluşan bu seçmenler ise boş olan alanlara yerleştirildi. DEM Parti Beytüşşebap Belediye Eşbaşkan adayları Beybun Aslan ve Agit Yiğit, iktidarın aynı oyunlarla ilçede belediyeyi yeniden gasp etmek istediğini belirtti.