Booker Ödülü listesi açıklandı

Kültür/Sanat Haberleri —

The Booker Prize

The Booker Prize

  • Birleşik Krallık’ın en prestijli edebiyat ödülü The Booker Prize’da 2023 yılının uzun listesi ortaya çıktı.

Birleşik Krallık’ın en prestijli edebiyat ödülü The Booker Prize’da 2023 yılının uzun listesi ortaya çıktı. Listede daha önce 7 Booker adaylığı alan Sebastian Barry ile birlikte Tan Twan Eng ve Paul Murray gibi ödülle ismi sık sık anılan yazarlar yer alıyor. Uzun liste aynı zamanda ilk romanıyla ödüle aday gösterilen 4 kişiye ve ilk defa uzun listeye giren 6 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Uzun listede dikkat çeken bir diğer detay ise İrlandalı yazarların ilk defa listenin üçte birini oluşturması oldu. Bu yılki uzun listede yer alan yazarlar da dahil olmak üzere, ödül tarihinde 37 İrlandalı yazar Booker tarafından ödüllendirildi.

2023 Booker Ödülü uzun listesine karar veren jüri; daha önce iki defa uzun listeye kalan yazar Esi Edugyan, oyuncu Adjoa Andoh, şair Mary Jean Chan, Shakespeare uzmanı James Shapiro ve oyuncu-yazar Robert Webb’den oluştu.

Jüri Başkanı Esi Edugyan, 7 ay boyunca 163 roman okuduklarını belirtti. Edugyan, uzun listedeki eserleri “her biri dile enerji vermeyi ve onu uyandırmayı amaçlayan küçük devrimler” olarak tanımladı. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.