Çand, Mertala Hebûna Me Ye

Yurt Dışı Haberleri —

Kurdistan Gençlik Festivali/ Foto:Osman Çakır

Kurdistan Gençlik Festivali/ Foto:Osman Çakır

  • Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) ve Jinên Ciwan ên Têkoşer (TEKO-JIN) bu yıl Almanya’nın Freiburg kentinde 'Kurdistan Gençlik Festivali’nin ikincisini düzenledi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecritin protesto edildiği etkinlikte, gerilla selamlandı.
  • Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika ve Hollanda’dan gençlerin katıldığı festival “Çand, Mertala Hebûna Me Ye (Kültür Varlığımızın Kalkanıdır)” şiarıyla yapıldı. Coşkulu bir atmosferde gerçekleşen festivalde futbol, boks, masa tenisi, satranç ve Badminton yarışmaları yapıldı.

ERDOĞAN ZAMUR / FREIBURG

Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan Kurdistanlılar, tutulan otobüsler ve özel araçlarıyla sabahın erken saatlerinde festivalin yapılacağı SV Blau-Weiss Wiehre Freiburg spor tesislerine geldi. Erken gelenler, yanlarında getirdikleri yiyeceklerle yeşil çimlerin üzerinde piknik havasında bir güne başladılar. Festivalde Avrupa’nın birçok ülkesinde gerçekleşen futbol turnuvasında şampiyon olan 8 futbol takım, eleme usulü futbol maçı yaptılar. Maçlar sürerken diğer taraftan boks, masa tenisi, satranç ve badminton gibi aktiviteler yapıldı.

Gerillaya selam

Şehîd Bişeng Brûsk, Sara Hogir Riha, Dijwar Tolhildan ve Tolhildan Qendil şahsında tüm devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ardından yapılan açılış konuşmasında, "Kurdistan gençliğinin özel savaş politikalarını boşa çıkaracağının teminatı ile bu mücadelede hep birlikte yürüyoruz" denildi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit kınandı, gerilla direnişi selamlandı ve "Bir kez daha Önder Apo’nun İmralı’daki destansı direnişini selamlıyor, gerillanın devrimci eylemlerinin coşkusu ve sevinci ile sizleri bir kez daha selamlıyoruz. Genç başladık, genç başaracağız" ifadelerine yer verildi.

Direnişe sahip çıkalım

Ardından TCŞ adına Sidar Berîtan, TekoJIN adına ise Arya Nurhak birer konuşma yaptı. Ayrıca festivale katılan Avrupa Kurdistanlı Demokratik Toplumlar Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Engin Sever, Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nden (TJK-E) Gülistan Ateş ve Şehit Aile Kurumu’ndan ise Mesut Arvas, birer konuşma yaparak gençlere seslendiler. Bütün konuşmaların ortak çağrısı Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecrit ve buna karşı başta cezaevleri olmak üzere yükseltilen direnişe sahip çıkılmasıydı.

 

 

İbo Qamişlo’ya yoğun ilgi

Sahne programında ise sırasıyla Meral Alkan, Rêber Serhed, Beyan, İbo Qamişlo ve Çarnewa sahne aldılar. Ayrıca gençlerden oluşan bir folklor grubu da halaylarıyla festivale renk kattı. Gençler de hareketli ezgiler eşliğinde bol bol halay çekti. Sahneye çıkan bütün sanatçılar ilgi görürken özellikle Çarnewa ezgilerini sahneden inerek gençlerle birlikte söyledi. İbo Qamişlo’ya ise gençleri ilgisi daha farklı oldu. Onunla fotoğraf çekmek için sıra oluştu.