Çelik’e Gestapo tipi ceza!

Diaspora Haberleri —

8 Temmuz 2022 Cuma - 21:30

Mustafa Çelik

Mustafa Çelik

  • Kürt siyasi tutsak Mustafa Çelik, fikirlerini savunmaktan vazgeçmediği için Almanya’da eşi benzeri olmayan Gestapo tipi bir cezalandırmayla karşı karşıya. 
  • Ağustos’ta tahliye edilecek olan Çelik; 5 yıl boyunca denetlenecek, elektronik kelepçe takacak, Bremen’i terk edemeyecek, 2 haftada bir karakola giderek imza verecek ve hiçbir Kürt kurumunu ziyaret edemeyecek. 

REWŞAN DENİZ

Almanya, Kürt siyasetçi Mustafa Çelik’e 2 yıl 7 ay hapis cezasını az buldu. Ağustos’ta tahliye olunması beklenen Çelik, Almanya’da eşi benzeri olmayan, Hitler dönemini aratmayan uygulamalara maruz kalacak. 5 yıl boyunca denetimde tutulacak ve birçok hakkından mahrum edilecek. 

Almanya’nın Bremen kentinde 2020 yılının Ocak ayında tutuklanan ve Hamburg Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde 129b’den yargılanan Mustafa Çelik, 2 yıl 7 ay hapis cezası verilmişti. Çelik, 2015 yılında da 129b’den yargılanmış ve 2 yıl cezaevinde kalmıştı. Ağustos ayında tahliye edilecek olan Çelik, Bremen Cezaevi’nden çıkıp “açık cezaevine” girecek. 

Akıl dışı bir ceza

Çelik’i bekleyen baskılar ise tıpkı Nazi dönemindeki Gestapo uygulamalarını hatırlatıyor. 5 yıl boyunca denetlenecek ve izlenecek olan Çelik’i bekleyen akıl dışı uygulamalar şöyle:

* Bremen kentini kesinlikle terk etmeyecek. 

* Bremen'deki hiçbir Kürt derneğini, kurumunu ziyaret edemeyecek.

* Kürtlerle ilgili toplantılara katılamayacak ya da toplantı düzenleyemeyecek. 

* PKK ve KCDK-E (Kürt kurumlarının çatı örgütüdür) ve onunla bağlantılı bulunan herhangi bir etkinlik için başvuru yapamayacak. 

* Her zaman internet bağlantısı olmayan bir cep telefonu taşıyacak. 

* Elektronik kelepçe takacak. 

* Gerekirse evi kontrol altına alınacak. 

* İki haftada bir karakola giderek imza verecek. 

* İkametini ya da iş yerini değiştirirse karakola bildirecek. 

* Karakol, denetim ekibi ya da Senato’dan gelecek çağrıları yerine getirecek. 

Siyasi görüşünden sapma yok

Mahkeme tüm bu hukuk dışı uygulamaların gerekçesini ise ‘Mustafa Çelik’in bir daha suç işlemesini önlemek’ olarak açıklıyor. Mahkeme, Çelik’in siyasal görüşünden geri adım atmadığını ve muhtemelen tahliye olduğunda PKK adına faaliyet yürütmeye devam edeceğini savunarak, “cezaevindeki davranışı sakıncalı olmasa da siyasi görüşünden gözle görülür bir sapma yok. Almanca bilgisi de sınırlı, entegre olmuş kabul edilemez. Hapisten çıktıktan sonra muhtemelen PKK için çalışacak” yorumunu yaptı. 

Erdoğan’ı protesto da suç

Kürt siyasetçi Mustafa Çelik Temmuz 2018’den Mayıs 2019’a kadar Bremen ve Hamburg’da ‘yönetim kadrosu’nda faaliyet yürütmekle suçlanmıştı. Çelik’in Erdoğan karşıtı protestoya, tecridi kınama gösterilerine, Strasbourg’taki açlık grevi ile Paris Katliamı anması gibi eylem ve etkinliklere katılımı da ‘suç’ olarak gösterilmişti. 

Karar küstahça, geri çekilmeli

Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde 4 Temmuz’da görülen duruşmada söz alan Çelik’in avukatı Heinz R. Schmitt ise mahkemenin kararını “küstahça” bularak protesto etti ve geri alınmasını istedi. 

Azadî: Artık yeter!

Kürtler için Almanya’da hukuk danışmanlığı yapan Azadî de karara tepki gösterdi. “Siyaset ve yargı, devlet çıkarlarını insan onurunun üzerine koymakta daha ne kadar ileri gidecek” diye soran Azadî, “Mustafa Çelik’i küçük düşürmeye, siyasi kimliğini çalmaya, kanaatlerini yok etmeye, susturmaya yönelik kusurlu girişimlerdir. Artık yeter” açıklamasında bulundu. 

Çelik geri adım atmıyor

Kürt siyasetçi Çelik ise önceki duruşmalarda yaptığı savunmada yasal bir derneğe gitmesinin ve eylemlere katılmasının ‘suç’ olarak gösterilmesine tepki göstermiş ve mahkeme heyetine “Yasalar çerçevesinde kurulmuş olan derneklerde faaliyet yürütmem neden suç teşkil etsin ki?” diye sormuştu. Geri adım atmayacağını belirten Çelik, “Sizler ne kadar derneklerimizi kriminalize etmeye çalışsanız da bizler onları koruyacağız ve yaşatacağız. Şimdiye kadar ne yapmışsam nefes aldığım sürece, sağlığım el verdigi kadar yapmaya çalışacağım. Ben bu toplumun bir parçasıyım ve öyle kalmaya ve halkıma hizmet etmeye devam edeceğim” demişti.  

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.