Herkes bu zulme yeter demeli

Mele Yusuf İnal

Mele Yusuf İnal

  • Cenazelere dönük saldırıları “insanlıktan çıkma” olarak değerlendiren din alimleri, “Herkes bu zulme yeter demeli" dedi. 

 

Kurdistan’da farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda şehit düşenlerin cenazelerine dönük saldırılar sürüyor. Özellikle 2015 sonrası cenazelere yönelik saldırılar arttı. Bazı cenazeler teşhir edilirken, dini vecibelerin yerine getirilmesi ve taziyelerin kurulması engelleniyor. Din alimleri, herkesin bun tepki göstermesi gerektiğini söyledi. 

Cenazelere saygı gösterilmeli

Mezarlıklara dönük saldırıların hiçbir dinde kabul görmediğini dile getiren Mele Yusuf İnal, bu duruma “barbarlık” tanımlaması yaptı. Cenazelere saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizen İnal, “Kürt, Türk, Arap fark etmeksizin, dini, rengi sorulmadan cenazelere saygı gösterilmesi gerekir. Allah'a saygı duymuyorlar, dini tanımıyorlar" dedi. Bu uygulamaların savaş politikalarının sonucu olduğunu dile getiren İnal, "Devletin zihniyeti İttihat Terakki’den bugüne imha, inkâr ve katliamlarla doludur. Kürt sorununu çözüm noktasında bir düşüncesi yok. Bu olmadığından dolayı din, ahlak açısından birlikteliği sağlamalıyız" şeklinde konuştu. 

İnsanlıktan çıkma halidir

Din alimi İbrahim Sungur, cenazelere ve mezarlıklara yönelik saldırıların “insanlıktan çıkma” olduğunu vurguladı. Sungur, şunları söyledi: “İnsanlıktan çıkan bir ulusa bir şey diyemezsin. Eğer Müslümansalar İslamiyet’e uysunlar. İki Müslüman kavga ederse aralarında ‘barış inşa edin’ der Kur'an-ı Kerim. Barışa gelmeyen bir ulus varsa onu barışa yönlendirmeliyiz. Bu kardeş kavgası değildir, bu düşman kavgasıdır. Bu Kürt ve Kurdistan'ın yok edilmesi savaşıdır. Bu savaş sonlanmalı, barış olmalıdır.”

Savaş ahlaksızlık da getiriyor

Din alimi İhsan Sezgin, Müslümanlığın haksızlığa karşı durma olduğunu belirterek, “Cenazeye saygı duyulmalıdır. Buna saygı duymayan Allah’ın dediğine uymayandır” dedi. Sezgin, şunları ekledi: “Savaş yoksulluk, yıkım, gözyaşı, ahlaksızlık getiriyor. Barış ise iyilik, güzellik, merhamet getirir. Herkes kendi yerinde ayağa kalkarak, bu zulme yeter demeli. Herkes barış için mücadele etmeli.”  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.