Çizgilerle Öcalan’ın hayatı

Kültür/Sanat Haberleri —

  • Öcalan’ı yaşamının anlatıldığı "Özgürlük kazanacak-Çizgilerle Abdullah Öcalan’ın hayatı" çizgi roman okuyucuyla buluşyor. İlk olarak Kürtçe, Almanca ve Türkçe yayımlanacak çizgi roman yakın bir zamanda İngilizce ve Arapça olarak da basılacak.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı mücadele dolu yaşamının anlatıldığı çizgi roman, 4 Nisan tarihinde Berlin’de yapılacak etkinlik ile okuyucuyla buluşacak. İlk olarak Kürtçe, Almanca ve Türkçe yayımlanacak çizgi roman yakın bir zamanda İngilizce ve Arapça olarak da basılacak.

Türkçe çevirisinin adı "Özgürlük kazanacak-Çizgilerle Abdullah Öcalan’ın hayatı" olan ve 160 sayfadan oluşan çizgi roman Öcalan’ı ve Kürtleri tanımak isteyen kişilerin anlayacağı yalın bir dil ve kurguyla yazılmış.

Çizgi romanın konusu şöyle; Londra’da genç bir kadın üniversite gazetesinde Kürtler ve Öcalan hakkında yazacağı bir makele için bilgi almak amacıyla Kürt dostu Estella’nın (Schmidt) evine gider. Estella genç kadına Öcalan’ın hikayesinin uzun ve karmaşık olduğunu, Kürt meselesinin ise daha da karmaşık olduğunu söyler. Genç kadın ise Öcalan’ın çocukluğunu anlatarak başlaması önerisinde bulunur ve böylelikle Öcalan’ın çocukluğu anlatılır.

Öcalan’ın hayatının anlatıldığı farklı bölümlerde genç kadın arada Estella’ya sorular sorar ve Estella anlatmaya devam eder. Kürt Özgürlük Hareketi’nin çıkışı ve bugüne geliş aşamalarının anlatıldığı kitap, Öcalan üzerindeki tecrite de odaklanıyor. Kitapta 2019’da avukatlarıyla yaptığı görüşmeden sonra Öcalan’dan haber alınamadığına da vurgu yapılıyor.

Çizgi romanın yazarlığını Japonya’da yaşayan ödüllü İskoç çizgi roman yazarı Sean Michael Wilson, çizimlerini ise İspanya’da yaşayan Kürt çizer Keko yaptı. Romanın hazırlık aşamasını Uluslararası Öcalan’a Özgürlük Kurdistan’a Barış İnisiyatifi üyesi Reimar Heider ile konuştuk.

Üç yıllık emek sonucu

Uluslararası Abdullah Öcalan’a Özgürlük-Kurdistan’da Barış İnisiyatifi olarak daha önce Almanca, İngilizce ve farklı dillerde Öcalan’ın biyografisi üzerine çalışmalarının olduğunu hatırlatan Reimar Heider bu çizgi romanın bu çalışmaların ürünü olduğunu belirtti. Kitabın hazırlık çalışmaları hakkında Reimar Heider şu bilgileri verdi: "Bu çizgi romanın fikri yaklaşık 3 yıl önce ödüllü İskoç çizgi roman yazarı Sean Michael Wilson’un önerisi ile başladı. Sean Michael Wilson bu biyografiyi çizgi roman olarak yazmayı düşündüğünü söyledi. Bizler için bu öneri önemliydi çünkü ilk defa bu yönlü bir çalışma olacaktı. İlk defa Abdullah Öcalan’ın biyografisi çizgi romana uyarlanacaktı. Böylelikle çalışmalarımıza başladık."