Dep’te yükselen ateş

Toplum/Yaşam Haberleri —

Dep(Karakoçan) Newroz

Dep(Karakoçan) Newroz

  • Serap Mutlu Doğan: “Bu coşkuyu onlara borçluyuz. Onlar sayesinde bu miras bugünlere geldi. Hem mutluyum hem de içimde bir burukluk var. Keşke onlar da bu coşkulu günleri görebilseydi.”

ASMİN BARAN

Bu senenin ilk Newroz ateşi Mazlum Doğan’ın memleketi Dep’te yakıldı. Büyük bir coşku ve heyecan ile yakılan ateş büyüyerek devam ederken, 21 Mart’a kadar tüm Kurdistan topraklarına yayılacak.

Bir gazeteci olarak bu sene de Newroz bayramında çalışacak olmanın burukluğu ve dilimde “Newroz tê Newroz tê li Sûka Mehabad” şarkısıyla Karakoçan’a (Dep) doğru yola çıkıyorum. Yolda ağaçların çiçeklendiğini görünce ilk cemrenin buraya düştüğünü anlıyorum hemen. Daha yoldayken ilçede karşılaşacağım coşkuyu ve heyecanı da tahmin ediyordum. Kürt halkı için önemli bir konumda bulunan ilçeye giderken aracın tekerleği de herhalde bizimle aynı heyecanı paylaştığı için patlıyor. Yolda patlayan lastiği değiştirirken yanımda bulunan arkadaşlara, “Heval bunu alana götürelim yakarız” diyorum…

 

 

Yağmura aldırış etmeden

Ardından yeniden yola çıkıyoruz. Kısa süre sonra da Newroz mitinginin kutlanacağı alana varıyoruz. Soğuk havaya rağmen halk alanı doldurmuş. Yağmura aldırış etmeden el ele tutuşup halay çeken insanlar, henüz yakılmadan ateşin etrafında daireler oluşturuyor. Mazlum Doğan’ın ruhunu ve coşkusunu hala yaşayan Depli yurttaşlar, sarı, kırmızı ve yeşil şalları ile alana renk katıyor. Genç veya yaşlı demeden alanı dolduran kadınlar alandaki coşkuyu sürekli dinç tutarken, annelerinin ve kardeşlerinin ellerinden tutarak alana gelen çocuklar ise çalan müziklerle uzun süre halay çekiyor.