Dêrsim adaylarını seçti

DEM Parti Dersim Belediye Başkan adayları, Birsen Orhan ve Cevdet Konak

DEM Parti Dersim Belediye Başkan adayları, Birsen Orhan ve Cevdet Konak

  • Dêrsim halkı, ön seçimle DEM Parti Belediye Başkan adaylarını belirledi; Birsen Orhan ve Cevdet Konak.

DEM Parti'nin Dêrsim Belediyesi Eşbaşkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak oldu. Konak, "Bizim sözümüz Mazlum Doğanlara, Aysel Doğanlara, Sakine Cansızlara, İbrahim Kaypakkayalara ve arkadaşlarınadır. Hep birlikte Dêrsim'de demokratik yerel yönetim mücadelesini güçlendirerek, hem kayyum siyasetinin gasp ettiği kazanımlarımızı geri alacağız hem bundan sonraki süreçte sorun olan yerel yönetimler konusunda sokak sokak, mahalle mahalle örgütlenerek siyasal, politik, kimliksel, inançsal bütün sorunlarımızla birlikte yan yana durarak mücadele edeceğiz” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Dêrsim'de 31 Mart yerel seçimlerinde belediye eşbaşkanlarını belirlemek için önceki fün ve dün halk oylaması gerçekleştirdi. İlk turda, kadın adaylardan Birsen Orhan, yüzde 50'nin üzerinde oy alarak seçilen isim oldu. Erkek adaylar arasında yüzde 50'nin üzerinde oy alan olmadığı için dün ikinci tur gerçekleştirildi. Erkek adaylardan Cevdet Konak ve Uğur Beycan Bayrak’ın yarıştığı 2. tur seçimlerinde, 780 delege oy kullandı. Çıkan sonuca göre Dêrsim Belediyesi Eşbaşkan Adayı  Cevdet Konak oldu.

Kazanımlarımızı alacağız

Adaylar Birsen Orhan ve Cevdet Konak delegelere ve komisyona teşekkür etti. Konak halkla birlikte çalışmaya vurgu yaparak, şunları söyledi: “Bize teslim eden bir emanette sözcülük yapmak için bugün görev almış bulunmaktayız. Bizim sözümüz Mazlum Doğanlara, Aysel Doğanlara, Sakine Cansızlara, İbrahim Kaypakkayalaradır. Hep birlikte Dêrsim'de demokratik yerel yönetim mücadelesini güçlendirerek, hem kayyum siyasetinin gasp ettiği kazanımlarımızı geri alacağız hem bundan sonraki süreçte sorun olan yerel yönetimler konusunda sokak sokak, mahalle mahalle örgütlenerek siyasal, politik, kimliksel, inançsal bütün sorunlarımızla birlikte yan yana durarak mücadele edeceğiz.”

 

 

DEM Parti'ye yakışan

DEM Parti Dêrsim İl Eşbaşkanı Özcan Gürtaş da şunları ifade etti: “Biz genel seçimlerden sonra yapmış olduğumuz toplantılarda kendi eksiklerimize dair öz eleştiri yaparak yeni süreci daha farklı bir şekilde örgütledik. Yeni dönemin ruhuna denk olarak da Kurdistan'ın bütün il ve ilçelerinde ön seçim yapılmıştır. Dêrsim de en son ön seçim yapılan yerlerden biridir. Iki günlük süreç içerisinde gerek aday adaylarımız, gerek delegelerimiz, gerekse parti yöneticilerimizin yürütmüş olduğu çok olgun ve DEM’e yakışır bir şekilde yürütülen bir ön seçim süreci yaşandı. Katılan adaylarımız hepsine teşekkür ediyoruz. Kazanan adaylarımız Dêrsim'in belediye başkanları olacaktır."

Ön seçim genele yansıyacak

Ön seçime katılan delegeler de konuştu. Delegelerden Gülseren Gündüz, şunları belirtti: "Bu oylama genele de yansıyacaktır. Sonrasında seçim sürecinde çalışacak olan insanlarımız da sahada insanlarla tartışıp konuşabilmelidir. Bir bilinç zincirinin gelişebilmesi için sadece delegasyon düzeyinde değil de toplum nezdinde de bunun sağlanabilmesi gerekiyor.” 

Delegelerden Alirıza Gözlü de 31 Mart seçimleri için çalışmaların başlatılması gerektiğini dile getirerek, “Burada oy kullanan arkadaşlarımızın hepsi çok değerli. Burada seçim çalışmalarında biraz geç kaldık. Sonuçların ardından sahada seçim çalışmalarına başlayacağız. Seçilen arkadaşlarımızın işi zor olacak” şeklinde konuştu.

Birsen Orhan kimdir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dêrsim Pertek İlçe Eski Eşbaşkanı Birsen Orhan, 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde Dêrsim'de Yeşil Sol Parti Milletvekili aday adayı olmuştu. Eğitim emekçisi olan Orhan’ın kadın ve eğitim çalışmaları bulunuyor.

Cevdet Konak kimdir?

Dêrsimli olan Cevdet Konak, 2004-2009 ve 2009-2014 Hozat Belediye Başkanı görevini yaptı. 2018 genel seçimlerinden HDP (Halkların Demokratik Partisi) Elazığ Milletvekili Aday Adayı olan Cevdet Konak, 2007-2022 yılları arasında ise PM Üyesi olarak görev aldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.