Dêrsim’in her karışında canımız var

Büyük Özgürlük Yürüyüşü / Dersim

Büyük Özgürlük Yürüyüşü / Dersim

  • Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nün Qers kolunun vardığı Dêrsim'de konuşan DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, "Dêrsim’in her karışında canımız var. Özgürlük ve demokrasi için ödemediğimiz bedel kalmadı" dedi.

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi 75. gününde. Tutsaklar, taleplerine yanıt verilmemesi halinde Uluslararası Komplo'nun yıl dönümü olan 15 Şubat'tan itibaren yeni bir aşamaya geçeceklerini duyurmuştu. Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti de 7 kentte devam ediyor. Bu kapsamda Kuzey Kurdistan'daki sivil toplum örgütleri ve partilerin, Qers ve Wan'dan 1 Şubat'ta başlattığı ve 15 Şubat’ta Amara’da tamamlamayı planladığı Büyük Özgürlük Yürüyüşü ise 9. gününde.

Wan kolu

Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nün Wan kolu, önceki gün Şirnex'in Cizîr (Cizre) ilçesindeydi. Cizîr’deki yürüyüş, sokağa çıkma yasakları döneminde mahsur kaldıkları bodrumlarda katledilenlerin yıl dönümüne denk geldi. Bu nedenle yürüyüşe ayrı bir önem de atfedildi. Şehitler, hem anma hem de mezarları başında anıldı. Anma sonrası Cizîr esnafı ziyaret etti.

Yürüyüş kolu, DEM Parti Cizîr İlçe Örgütü’nden alkışlarla uğurlandı. Yürüyüşçüler, Sirnex’in Hezex ilçesinde yurttaşlar tarafından havai fişeklerle karşılandı. Barış Anneleri ellerindeki beyaz tülbentlerle Özgürlük Yürüyüşçülerini selamladı. Özgürlük Yürüyüşçüleri, halka birlikte esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Onlarca kişiyle birlikte ilçe girişinde DEM Parti Hezex İlçe binasına kadar yürüdü.

 

 

Ölüm orucuna dönüşmesin

Parti binası önünde konuşan Özgürlük Yürüyüşçülerinden Cemil Taşkesen, “Cezaevlerindeki grevin ölüm orucuna dönüşmesini istemiyoruz. Tecrit insanlık suçudur” dedi. Konuşmaların ardından DEM Parti Hezex İlçe Örgütü’nde halay çekildi. Yürüyüşçüler, halk tarafından sloganlarla uğurlandı.

Özgürlük Yürüyüşçülerinin bir sonraki durağı ise Mêrdîn’in Nisêbin ilçesi oldu.