Devrimci gazeteci Veli Yılmaz’ın hayatı kitaplaştırıldı

Kültür/Sanat Haberleri —

7 Ekim 2020 Çarşamba - 13:29

  • 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası tutuklanıp ‘Halkın Kurtuluşu Gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü’ sıfatıyla yargılanan ve toplamda 748 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Veli Yılmaz'ın hayatı kitaplaştırıldı. Veli Yılmaz aldığı cezalar ile dünyada en uzun süreli hapis cezasına çarptırılan gazeteci ünvanı sahibi olmuştu.

 

12 Eylül mahkemeleri tarafından yazı işleri müdürlüğünü yaptığı gazetede yayımlanan yazılardan dolayı yedi yüz kırk sekiz yıl hapis cezasına çarptırılan ve 10,5 yıl yattığı cezaevinden çıktıktan sonra Beşiktaş vapur iskelesinde kalp krizi geçirerek 43 yaşında hayatını kaybeden gazeteci-yazar Veli Yılmaz'ın yaşam öyküsü İletişim Yayınları'ndan çıktı. Tarihçi ve akademisyen Eray Yılmaz'ın kaleme aldığı 'Veli Yılmaz (1950-1993) / Devrimci ', işkence gören, açlık grevlerine katılan, hukuksuzluğa direnen bir gazetecinin ve onu merkezine alarak 1980 öncesi ve sonrasındaki 20 yıla odaklanan bir dönemin portresini çiziyor.

Evrensel’in kuruluşunda yer aldı

Nisan 1991'de tahliye olan Yılmaz cezaevindeyken de sürekli yazarı olduğu Özgürlük Dünyası, Gerçek ve Evrensel Kültür dergilerine katkıları devam etti. Veli Yılmaz Yılmaz aynı zamanda Evrensel gazetesinin kuruluşunda da yer aldı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.