Dokunulmazlıklar yasa dışı kaldırıldı

1 Şubat 2022 Salı - 16:50

  • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) aralarında Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 40 vekilin dokunulmazlıklarının Anayasa’ya aykırı olarak kaldırıldığına ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. HDP, AİHM’in açıkladığı kararın derhal uygulanmasını, davaların durdurulmasını ve tutsak siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi.

 

AİHM, HDP’li 40 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili ihlal kararını açıkladı. AİHM’in Büyük Daire kararı ile birlikte değerlendirildiğinde gözaltına dahi alınamaması gereken Selahattin Demirtaş ve arkadaşları 5 yıldır cezaevinde. Avukat Ramazan Demir, “Biten yargılamaların yeniden açılması, devam edenlerin düşürülmesi, tutuklu milletvekillerinin de derhal tahliye edilmesi gerekir” dedi. 

AİHM’in dünkü kararıyla 20 Mayıs 2016’da dokunulmazlıkların kaldırılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiği ve hukuka aykırı olduğu kesin olarak tescil edildiğini belirten HDP, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları vurguladı: “AİHM, Anayasaya da aykırı olan bu değişikliğin öngörülemez olmasından kaynaklı yasa niteliğinde dahi olmadığını belirterek dokunulmazlığı kaldırılan tüm milletvekillerinin Sözleşme’nin 10. maddesinde korunan ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir. Karar, önceki dönem Eşbaşkanımız Selahattin Demirtaş ve milletvekilimiz Filiz Kerestecioğlu kararlarında tespit edilen ilkeleri tekrar etmiştir. Bu kararla bir kez daha partimizin yürüttüğü demokrasi mücadelesinin haklılığı teyit edilmiştir. 59 HDP’li milletvekilinden 55’inin dokunulmazlığı kaldırılmış, 55 milletvekilinden sadece 11’i tekrar 2018 seçimlerinde aday olabilmiş; geri kalanları ise bugün ya mahpusta ya da sürgünde bulunmaktadır. 

AİHM’in verdiği bu karar, kesin nitelikli bir karar olup derhal uygulanmalıdır. Bu kararla dokunulmazlıkların kaldırılması sonrası başlayan davalar derhal durdurulmalı, cezaevinde bulunan tutuklu arkadaşlarımız tahliye edilmeli, hükümlülerin infazları durdurularak arkadaşlarımız serbest bırakılmalıdır.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.