Devlet terörüne 'Gri Liste' kılıfı

Lice katliam

Lice katliam

  • Türk devlet güçleri, Licê’nin Nenyas köyünde biri henüz 5 yaşında dört çocuk babası 45 yaşındaki Mehmet Yıldırım'ı, evi ablukaya alıp bastıktan sonra çocuklarının gözleri önünde katletti. Türk İçişleri Bakanı da "Gri Liste'deki terörist" diyerek, Türk milletine müjdeledi.

Türk devlet güçlerinin evini basarak, katlettiği Mehmet Yıldırım'ın götürüldüğü ATK'den alınarak, köyündeki mezarlıkta "Şehîd namirin" slogan eşliğinde törenle defnedildi. DEM Parti Amed Milletvekili Adalet Kaya, "Kürtsüzleştirilmek istenen bir ilçeden bahsediyoruz. İnsanları öldürme biçimiyle övünen bir iktidar var karşımızda" dedi. 

Amed'in Licê ilçesi kırsal Nenyas Mahallesi, Cuma günü saat 22.00 sıralarında ablukaya alındı. Ablukaya alınan mahalle helikopter ve silahlarla taranırken, içeride çocuk ve kadınların da olduğu bir ev özellikle hedef alınarak tarandı. Mahalledeki abluka 4,5 saat sonra 02.20'de sona erdi. Evlere baskın düzenlenen ablukanın ardından geriye kurşunlar, kan izleri ve olay yeri inceleme ekiplerinin eldivenleri kaldı. 

Evde dört çocuk babası Mehmet Yıldırım'ın katledildiği anlaşıldı. Yıldırım’ın cenazesi asker ve polisler tarafından Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na (ATK) getirildi. Uzun süre aileye dahi bilgi verilmedi. Aile, Türk İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın sanal medya hesabından yaptığı paylaşımla cinayetin yaşandığını öğrendi. Yerlikaya, en küçüğü 5 yaşında dört çocuk babası Yıldırım’ın "Gri kategori"de yer aldığını ve 2018'den 2022'ye kadar 6 eylemin faillerinden olduğunu iddia etti. 

Aile, cenazelerini almak için Amed'deki ATK önüne geldi. Aileye Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneğine (MEBYA-DER), Adalet Nöbeti’nde yer alan tutsak yakınları, DEM ve DBP İl, İlçe yöneticileri ile DEM Parti Amed Milletvekili Serhat Eren de destek verdi. Kan örneği veren aileye, ilk olarak savcının gelmesinin beklendiği söylendi. Aileye, cenazenin akşam 20.00 sıralarında verileceği bildirildi.