Düzenli yürüyüş şart

Toplum/Yaşam Haberleri —

Yürüyüş

Yürüyüş

  • Dünya genelinde 226 binden fazla insanla yürütülen araştırmaya göre günlük 4 bin adım erken ölüm riskini azaltmaya başlamak için yeterli. 2 bin 300’ün üzerinde atılan adım ise kalp ve damarlara faydalı.

Ne kadar çok adım atılırsa o kadar sağlıklı sonuç elde ediliyor. Örneğin 4 bin adımdan 20 bin adıma kadar atılan ilave her bin adım, erken ölüm riskini yüzde 15 azaltıyor.

Araştırmayı yürüten Polonya’daki Lodz Tıp Üniversitesi ve ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, yürümenin tüm cinsiyetler ve yaş grupları için geçerli olduğuna kanaat getirdi. Ancak en büyük fayda 60 yaş ve altındakiler için görüldü.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl 3,2 milyon insan yetersiz fiziksel aktivite sonucu hayatını kaybediyor. Yetersiz fiziksel aktivite, en yaygın dördüncü ölüm nedeni.

Barry’s’de antrenör olarak çalışan Honey Fine BBC’ye verdiği demeçte, düzenli yürüyüş yapmanın sağlık açısından faydalarını şöyle sıraladı: “Yürümek kan basıncınızı düşürebilir, kemiklerinizi korumak için kaslarınızı güçlendirebilir, enerji seviyelerinizi artırabilir, endorfin yükleyerek size iyi hissettirebilir. Sağlıklı beslenme ile birlikte kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.” FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.