Egîdê Cimo'nun izinde

Kültür/Sanat Haberleri —

Siyabend Güler

Siyabend Güler

  • Henüz 10 yaşında olduğu halde Mey çalmayı çok seven Siyabend Güler, 'Kavalın Miri' olarak bilinen Egîdê Cimo'nun izinde yürüyor.

ZERYA CAN

VAN 

 

Siyabend Güler (10) ve Semend Güler (8) Mey çalmayı çok seven 2 kardeş. Van'ın Armuşa Yolu ilçesine bağlı Şerefiye Mahallesi'nde Mey çalmaya başlayan başlayan 2 küçük kardeşin etrafında onlarca kişi toplanıyor. Siyabend ve Semend, küçük yaşta 'Kavalın Miri' olarak bilinen Egîdê Cimo'nun izinde yürüyor.

Mey çalmaya 8 yaşında başlayan Siyabend Güler, 2 yıldır Egîdê Cimo'nun eserlerini çalıyor. Siyabend’in, tüm aile fertleri kaval, Mey ve daha birçok müzik aleti ile ilgileniyor. Batmanlı olan Siyabend, Mey ve Kaval çalmak için şehir şehir dolaşmaktadır. Kaval çalan babası Çetin Güler ile Kürdistan şehirlerini gezen Siyabend, sanatını sokaklarda sergiliyor.

Kürt müziğinin her türünü öğrenmek için kendisine kapsamlı bir program yapan Siyabend, daha sonra bu alanda eğitimci olmak istiyor. Siyabend’in en büyük hayali, 'Kavalın Miri' Egîdê Cimo gibi başarılı olmak.

Egîdê Cimo'nu Kürtlere büyük bir miras bıraktığını söyleyen Siyabend, bu mirasa sahip çıkmak için mücadele ettiğini söyledi. Kaval ve Mey'in kadim bir kültür olduğunu belirten Siyabend, "Kaval Kürtlerin değerlerini saklıyor. Kaval ve Mey çaldığım zaman çok huzurlu oluyorum. Bu sanatı çok seviyorum. İki yıl önce bu sanatı babamdan öğrendim. Babam da, ağabeyim de Kaval çalıyor. Radyo Êrîvan'ın şarkılarını ve özellikle Egîdê Cimo'nun eserlerini çalıyorum. Bu değerli kültürü kaybetmemek için her gittiğim şehirde bu sanatla uğraşıyorum. Toplumumuz bu sanata sahip çıkmalı" dedi.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.