Emek ve Özgürlük İttifakı uzlaştı

Emek ve Özgürlük İttifakı

Emek ve Özgürlük İttifakı

  • Emek ve Özgürlük İttifakı, Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler gündemiyle toplandı, toplantıda uzlaşma sağlandı.  

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partiler, Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler gündemiyle Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ev sahipliğinde toplandı. İttifak, Cumhurbaşkanlığı adayı çıkarma eğilimini tartıştı, Genel Seçimler stratejisini belirledi. HDP'nin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında karar altına alınan seçimlere bir listeyle girilmesi önerisine Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP) itiraz etti. Bunun üzerine toplantıya ara verildi.

HDP ile TİP ve EMEP’in önerilerini müzakere etmek üzere Merkez Yürütme Kurulu’nda yetkilendirilen Eşbaşkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ile görüştü. Görüşmenin ardından uzlaşı sağlandı. 

Toplantının ardından sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede, toplumun beklentilerini umuda çevirecek, demokratik ve özgür bir geleceği inşa edecek tarihsel ve siyasal sorumluluk bilinciyle alınan kararlar şöyle sıralandı:

* Mücadele ittifakı olarak başlattığımız süreci, genişleyerek bir seçim ittifakı haline de getirmek üzere bir irade ortaya çıktı. Seçime, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak girme kararı alındı. Teknik çalışmalarda HDP başta olmak üzere ittifakın bileşeni olan tüm güçlerin kazanımlarını koruyup geliştirecek yol ve yöntemler esas alınacak.

* Gündem başlıklarımızdan biri olan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili geniş çaplı bir tartışma yürüttük. Depremden sonra Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecini tekrar değerlendirme kararı almıştık. Bugün yürüttüğümüz tartışma neticesinde oluşan ortak tutumumuzu en kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşma kararı aldık.

* Siyasi yasakların ve davaların, şiddetin ve baskının artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürdüğümüz ortak çalışmaları hız kazandırarak devam ettiriyoruz.

* 8 Mart’ta sokakları mora boyayan kadınların mücadelesinden aldığımız güçle, Newroz ve 1 Mayıs meydanlarını dolduracağız. Bütün demokrasi güçleriyle birlikte 15 Mayıs’ı kazanacağız. Tek adam rejimine son vereceğiz. Dayanışma, mücadele ve umutla… ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.