Enternasyonalistlerin aileleri: Gurur duyuyoruz

Dosya Haberleri —

21 Temmuz 2022 Perşembe - 20:00

  • Anna Campbell, 15 Mart 2018 tarihinde Türk devletinin hava saldırılarında Efrîn'de şehit düştü. Babası Dirk Campbell, uzun zamandır Türk devletine karşı hukuk savaşı veriyor. Gazetemize konuşan Campbell, "On binlerce şehit verildi ve her bir şehidin bağlılığı, fedakarlığı Rojava halkına umut oldu, güç verdi" dedi.
  • YPG’ye katılan Kosta Erik Scurfield, Rojava’da 2 Mart 2015’te DAİŞ çeteleri ile savaşırken şehit düştü. Gazetemize konuşan Kosta'nın annesi Vasiliki Scurfield de, "Rojava'da yaşamsallaştırılma mücadelesi verilen toplumsal sistem, dünya halkları için büyük örnek olmalı” diye konuştu.

NEJLA ARİ / EREM KANSOY-LONDRA

Ortadoğu'da DAİŞ barbarlığına karşı mücadelede Britanya'dan YPG-YPJ saflarına katılım ve Kürt halkına sivil alanlarda da destek vermek üzere sayısız insan seferber oldu. Kobanê’den başlayıp adım adım tüm Rojava'yı kapsayan halkların devrimi 10. yılına girerken, bu süreçte çok sayıda enternasyonalist savaşçı da bu devrimde yerini aldı ve yaşamını yitirdi. İngiliz devletinin insanlık dışı politikalarına rağmen, yüreği insanlıktan yana sekiz Britanyalı Kürt halkı uğuruna canını feda ederek ölümsüzleşti. Oliver Hall (Canşer Zagros), Jac Holmes (Şoreş Amanos),Mehmet Aksoy (Firaz Dağ),  Luke Rutter (Soro Zinar), Ryan Lock (Berxwedan Givara), Dean Carl Evans (Givara Rojava), Konstandinos Erik Scurfield (Heval Kemal), Anna Campbell (Helin Karacox).

Çocuğunun mücadelesine sahip çıkıyor

Devrimin yıldönümünde Rojava'da yaşamını yitiren ilk Britanyalı Kosta Erik Scurfield (Kemal) ve Türk devletinin Efrîn saldırılarında yaşamını yitiren Anna Campbell'in (Hêlîn Qereçox) aileleri gazetemize konuştu. Şehit Hêlîn’in İngiltere’de yaşayan babası Dirk Campbell, "Rojava güzel bir gelecek için tüm tohumları içinde barındıran bir toplum modelidir ve tüm gücümüzle sahip çıkmalıyız" dedi. Rojava'nın Hêlîn’i Anna Campbell, 15 Mart 2018'de Türk devletinin hava saldırılarında Efrîn'de yaşamını yitirmişti. Baba Dirk Campbell, uzun zamandır Türk devletine karşı hukuk savaşı veriyor. Çocuğunun anısına sahip çıkmak adına bir aktivist düzeyinde çalışmalar yürütüyor. Katıldığı panel ve sempozyumlarda Rojava Devrimi'ni halklara anlatan Campbell, çocuğunun şehadetiyle çok derin ve sonu gelmeyen bir acı yaşadığını ama aynı zamanda çocuğuyla gurur duyduğunu ifade ediyor.

Anna Campbell (Hêlîn Qereçox)

Savaşmama izin verin

Anna’nın YPJ komutanlığına yazdığı mektuba ulaştığını söyleyen Campbell, çocuğunun arka cephede kalmayı kabul etmediğini ve ön cephede savaşmak için sürekli ısrarcı olduğunu ve bu ısrarın sonucunda Efrîn cephesine gidebildiğini belirtiyor. Anna mektubunda, “Bana izin vermelisiniz, ön saflarda olmak istiyorum, yoldaşlarım şehit düşüyor ve ben yanlarında değilim, kendimi işe yaramaz hissediyorum” diye yazmış. 

Daha iyi bir dünya için...

Anna’nın Rojava’ya gitme kararıyla daha iyi bir dünya yaratmayı amaçladığını belirten baba Campbell, duygularını şöyle ifade etti: "Anna'nın Rojava'ya gitme kararına kimse şaşırmadı, o zaten çok duyarlı bir aktivist, aynı zamanda anti-faşist ve devrime inanan solcu bir gençti. Rojava'ya gitmeyi çok istedi, çünkü yaratmak istediği dünyanın zaten orada yaratıldığını gördü ve bunun bir parçası olmak istedi. Anna inandığı dünyayı yaratabilmek için her şeyi yapabilecek biriydi. Rojava'da kadın koruma birimleri olan YPJ’den eğitim aldı. Türkiye Efrîn'i işgal ettiğinde buna karşı savaşmak istedi. Her ne kadar komutanları gitmesine karşı çıksalar da Anna'nın sonunda gitmesine izin verildi. Bir babayı asla bırakmayacak derin ama gururlu bir acı bu."