Esareti kabul etmiyoruz

Dosya Haberleri —

2 Ocak 2022 Pazar - 20:00

  • Uluslararası aydın, yazar, gazeteci, yönetmen ve aktivistlerle Kürt Halk Önderi Öcalan'a uygulanan tecridi ve PKK'yi konuştuk. 
  • Patrizia Montesanti: Bir halk liderinin esareti kesinlikle kabul edilemez. PKK, Kürt halkının özsavunmasıdır. 
  • Manolo Luppichini: Kürtler dünyanın gözleri önünde soykırımdan geçirildi. PKK’nin insanlık değerlerini koruyan bir yapıdır.
  • Rajaa İbnou Quounain: Öcalan bu çağın en önemli liderlerinden birisidir. Öcalan halkların kurtuluşuna öncülük ediyor.
  • Sofia Gabasino: Öcalan'ın paradigmasını öğrenmek herkes için önemli, özgürlüğü ortak zaferimiz olacaktır.
  • Sylvie Jan: Kürt sorunu tüm dünya vatandaşlarının sorunu. Sorunun çözümü için de PKK’nin önü açılmalı.
  • Nathalia Benavides: Öcalan’ın esareti bir suçtur ve esaret koşulları olağanüstüdür. Derhal bırakılmalıdır.
  • Maria Florencia Guarche: Öcalan özgürlük ve demokrasi inşa etmek isteyen bütün devrimciler için bir ışık.

BARIŞ BALSEÇER 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde esir tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit 23 yıldır devam ediyor. Ailelerin ve avukatların tüm girişim ve başvurulara rağmen Öcalan'dan haber alamıyor. Öcalan için aile ve avukatları, Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Kurulu ve Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Türkiye'de birçok sivil toplum örgütüne başvuruda bulundu. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi uluslararası aydın, yazar, gazeteci, yönetmen ve aktivistlerle konuştuk. 

İtalya’nın Verona kentinden Patrizia Montesanti (27), Dinamo Press internet gazetesi muhabiri. Aynı zamanda sistem ve iktidar karşıtlarıyla ilgili belgesel filmler çekiyor. “İktidara karşı olan her şey benim ilgi alanım” diyen Montesanti, Öcalan'ın özgürlüğü için yapılan eylemlere hem Kürtleri hem de Kürt mücadelesini daha yakından tanımak amacıyla katıldığını belirtiyor. "Bir halk liderinin esareti kesinlikle kabul edilemez" diyen Montesanti, tecrit ve insan haklarına aykırı olduğunun altını çiziyor. 

Patrizia Montesanti

PKK özsavunmadır

"Bir İtalyanım, halkım soykırım riski ile karşı karşıya olsaydı ben de mücadelenin tüm araçlarını kullanırdım” diyen Montesanti, ekliyor: "PKK, Kürt halkının özsavunmasıdır. PKK yasağı, uluslararası güçlerin ekonomik çıkarlarını insan hak ve özgürlüklerinin önünde tuttuğunu gösteriyor. Ekolojik, kadın eşitlikçi, eşit ve özgür yaşamı savunan PKK’yi 'terör listesi’ne almak kabul edilemez" diye belirtiyor.

Manolo Luppichini

İnsanlık değerlerini koruyor 

İtalyan yönetmen Manolo Luppichini, Şengal’e gitmiş, Rojava Devrimi'ni yakından takip ettiğini belirtiyor. Luppichini, Kürtleri ve mücadelelerini tanıdığı günden beri İtalya’da Kürt mücadelesinin tanınması için çalışmalar yürüttüğünü anlatıyor. “Kürtler dünyanın gözleri önünde soykırımdan geçirildi” diyen Luppichini, PKK’nin Şengal’de Êzidîleri kurtardığını hatırlatarak, PKK’nin insanlık değerlerini koruyan bir yapı olduğuna dikkat çekiyor.