Ev içi şiddetten Rusya’ya ceza

Kadın Haberleri —

Margarita Graçeva

Margarita Graçeva

  • AİHM, Rus devletini elleri eşi tarafından kesilen Margarita Graçeva için 370 bin Euro tazminat ödemeye hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rusya'nın, elleri eşi tarafından kesilen bir kadına 370 bin Euro tazminat ödemesine hükmetti.

BBC News’te geçen habere göre, AİHM, 2017 yılında eşi tarafından kaçırılarak elleri baltayla kesilen Margarita Graçeva için Rusya’yı ev içi şiddeti önlememekten tazminat ödemesine karar verdi. AİHM aldığı kararda, Rusya'nın gelecekte bu tür saldırıları engellemek için acil değişiklikler yapması gerektiğini de vurguladı.

Rusya'da kadına karşı ev içi şiddetin "sarsıcı boyutlara ulaştığını" belirten mahkeme, Rusya'nın bunu önlemeyerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin iki maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

Graçeva, saldırıya uğramadan önce yetkililere eşine dair ihbarda bulunduğunu fakat şikayetlerinin göz ardı edildiğini söylemişti. 

Ormanda gerçekleşen saldırının ardından bulunan sol eli yerine dikilirken sağ elinin yerine bir protez takılması için internetten bağış kampanyası düzenlenmişti.

Olayın ardından boşandığı eski eşi Dmitri Graçev'e ise 14 yıl hapis cezası verilmişti.

AİHM bu olayın, Rusya'da yetkililerin bu tür şikayetleri fiziksel bir şiddete dönüşmedikçe dikkate almadığını gösterdiğini de ekledi.

Cezalar hafifletilmişti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2017'de ev içi şiddete verilen cezaları hafifleten bir yasayı imzalamıştı.

Şiddete uğrayan kişinin hastanelik olmaması ve failin ilk suçu olması durumunda bu şiddet olayları hakkında ceza davası açılması sonlandırılmış ve cezalar da azaltılmıştı.

Rusya daha önce tazminat davası açan kadınlara tazminat ödemeyi reddetmişti.

Kararın ardından konuşan Rusya Adalet Bakan Yardımcısı Mihail Galperin ise bireylerin işlediği suçlardan ötürü Rus devletinin cezalandırılmasının yanlış olduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.