Evîn soluksuz bir yaşamın adıdır

Dosya Haberleri —

5 Ocak 2023 Perşembe - 21:30

 Evîn Goyî (Emine Kara)

Evîn Goyî (Emine Kara)

  • "Gerillaya katıldığında sevecenliği, şakalaşmaları, güler yüzlülüğünü asla yitirmedi. 1992-93 yıllarında ilk kadın ordulaşmasının temelli atıldığı yıllarda hareketli grubun içerisinde yer alıyordu. Sonra  kadın ordulaşmasının örgütlenmesinde takım komutanı olarak yer aldı. Evîn hem heval, hem yönetici hem de komutandı. Her yerde, yoldaşlık ilişkilerinin öncüsüydü. 
  • Evîn denince akla emek gelirdi. Her göreve koşuştururdu. Bir komutandı ama öyle klasik bir komutanlık yapmazdı. Görev üstlenmede asla geri durmazdı. Şakalaşırken, kurallar kaideler size ait, çalışmak bana ait diyordu."
  • Evîn, tam bir Botan kadınıydı. Aileden gelen bir geleneği vardı. Kendini örgütün katılanı değil, kendini örgütün sahibi olarak görüyordu. Ailede çok sayıda katılım olmuştu. Ailede, Evîn adını taşıyan ve şehit düşen üçüncü Evîn oldu. Oldukça geniş bir aileden çok sayıda katılım oldu. Evîn ailenin 60. şehididir"

ERDOĞAN ZAMUR/PARİS

Paris’in orta yerinde arkadaşları Kültür Hareketi üyesi Mir Perwer (Mehmet Şirin Aydın) ve Kürt yurtsever Abdurrahman Kızıl’ın ile birlikte alçakça bir saldırıda KCK Yürütme Konseyi Üyesi Evîn Goyî de (Emine Kara) katledildi. Evîn Goyi 1974 yılında Şırnak’ın Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Hilal köyünde 4 kadın bir erkek kardeşten biri olarak dünyaya gelir. Hilal köyü devleti zulmünü yaşamış ve bundan dolayı köyü boşaltıp Maxmur’a yerleşmiş bir yerdir. Evîn’in 1988 yılında gerillaya katılır ve onun gerillaya katılmasından sonra aile üzerindeki baskı daha da artar. Aile 1994 yılında Botan’daki birçok köylü ile birlikte Güney Kurdistan'a geçer.

Kadın ordulaşması

Evîn ilk Şervan Eğitimi'ni Heftanin’de görür. İlk gerilla eğitiminden sonra Gabar alanına geçer ve 1993 yılına kadar bu alanda kalır. O yıllarda PKK’de kadın ordulaşmasının ilk adımları atılmaya başlar. Evîn, o dönem tim komutanı olarak hareketli grup içerisinde yer alır. Kendini geliştirir ve manga komutanlığına yükselir. Kadın ordulaşmasının ilk çalışmalarında manga komutanı olarak yer alır. 1997 yılında yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Güney Kurdistan’a geçer. 1997 yılının sonlarında Önderlik sahasına gider ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan eğitim görür. Eğitim bittikten sonra tekrar Güney sahasında geçer.

Tedavi için Paris'e gelir

Kısa bir süre sonra Öcalan’a yönelik Uluslararası Komplo gerçekleşir. Evîn bu olaydan derin etkilenir ancak daha fazla örgütlenerek bu sürece cevap olmaya çalışır. 1999 yılında geri çekilme sürecinde Güney alanında kalır. 2002-2004 yılları arasında PKK içerisinde baş gösteren ihanetçi çizgiye karşı en sert mücadele gösterenlerden biri de Evîn olur. Rojhilat alanında bir süre mücadele yürütür. Daha sonra Rojava alanına geçer ve uzun bir süre bu alanda kalır. Rojava'da ilk olarak halk çalışması içerisinde yer alır. DAİŞ saldırılarıyla birlikte aktif savaşın içerisinde de yer alır. Rojava’da yaralanır ve sonra tedavi için Fransa’ya gelip iltica talebinde bulunur. İltica sürecinde belinden bir ameliyat olur. İkinci bir ameliyat daha olması gerekir ama doktorlar felç riski olduğu için bir süre farklı tedaviler uygulamaya karar verir. Fransa, Evîn’in iltica başvurusunu kabul etmez ve terk kararı verir. O karara itiraz etmez çünkü Evîn için Paris, Sakinelerin katledildiği bir şehirdir. Katledildiği güne kadar Paris’teki çalışmalarını yürütür.

Cahide Goyî

Gabar’da birlikte kaldık

Cahide Goyî, hem Evîn ile aynı aşiretten hem yakın köylü hem de gerillada arkadaşı… Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi önündeki merdivenlerden çiçek ve mumlarla bezeli Evîn’in fotoğrafları önünde bir kaç kadınla sohbet ederken bana Evîn’i anlatmasını istiyorum. Önce Evîn’in resmine baktı sonra bana dönerek, "Tamam" dedi. konuştukça ses tonu daha da yükseliyordu. Katilden çok Evîn’i katleden zihniyete kızgındı. Cahide Goyî, Evîn’e dair şunları ifade ediyor: “Ben Evîn’i ilkokuldan da biliyorum. İlkokulu birincilikle bitirmişti aynı zamanda tiyatro grubunda da yer alıyordu. Evîn ile gerçek anlamda tanışmamız 1991 yılında oldu. Biz Evîn ile aynı aşiretteniz ve aynı zamanda da yakın köylüyüz. O gerillaya katıldığında aynı bölgede kaldık. Gabar alanında birlikte mücadele yürüttük. Aynı birlikte değildik ama yakın yerlerde görev yaptığımız için sürekli birbirimizi görüyorduk."

Evîn çekim merkeziydi

Evîn'i tanıyan herkesin onun birçok önemli özelliğinin olduğunu iyi bildiğini dile getiren Cahide Goyî, "Gerillaya katıldığında sevecenliği, şakalaşmaları, güler yüzlülüğünü asla yitirmedi. 1992-93 yıllarında ilk kadın ordulaşmasının temelli atıldığı yıllarda hareketli grubun içerisinde yer alıyordu. O zaman manga komutanı idi, sonra takım komutanı oldu ve özgün kadın ordulaşmasının örgütlenmesinde takım komutanı olarak yer aldı. Evîn hem heval, hem yönetici hem de komutandı. Her yerde, yoldaşlık ilişkilerinin öncüsüydü. Onun için Evîn bulunduğu her yerde bir çekim merkezi oluyordu. 1997 yılında Güney'e geçti. Bir başka özelliği de doğayı çok iyi tanımasıydı. Doğayla adeta bütünleşirdi. Onun bu özelliği, özellikle düşmanın saldırılarını boşa çıkarmada önemli bir rol oynuyordu. Düşmana karşı taktik geliştirmede, ona darbe vurma konusunda önemli meziyeti vardı" diyor.

Önderlik sahasına giden ikinci Goyî

Evîn'in Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a olan bağlılığına vurgu yapan Goyî, "Önderlik sahasına gitti ve Önderlik eğitiminde geçti. Goyî aşiretinde Önderlik sahasına giren ikinci kadın oldu. Evîn, Önderlik sahasında döndükten kısa bir süre sonra Uluslararası Komplo gerçekleşti. Gidip geldikten sonra çok daha derinleşti. Ve daha örgütlü biçimde geri döndü. Önderliğe yönelik gerçekleşen komploda ‘yetersiz yoldaşlık nedeniyle Önderlik’in esir düştüğünü söylüyordu. Verilen emeğin boşa gitmemesi için ideolojik anlamda daha da derinleştirdi kendini" diye vurguluyor.

Evîn dünyayı savundu

Evîn'in Kurdistan’ın dört parçasında çalışmalar yürüttüğüne dikkat çeken Goyî, şöyle devam ediyor: "En son örgütsel çalışmalarda bulunmak üzere Rojava‘ya gitti. Uzun süre orada kaldı. DAİŞ saldırıları başladığında aktif savaşın içerisinde yer aldı ve yaralandı. Tedavi olmak için Avrupa’ya geldi. Fransa’da iltica başvurusunda bulundu ancak Fransız devleti ilticasını kabul etmedi. Katledildiği güne kadar hiçbir zaman çalışmalarda geri durmadı. Fransız halkının, Fransız hükümetinin Evîn’e borcu vardır. Katliamcı DAİŞ’e karşı mücadele ederek bu insanlık düşmanlarını yenilgiye uğratan Evîn’i ne yazık ki Fransa koruyamadı. Katledilmesine adeta göz yumdu. Burada belinden ciddi bir ameliyat oldu. Son nefesine kadar mücadele etti."

Hesabını mutlaka soracağız

Kürt devrimci bir kadının katledildiğini anımsatan Goyî, "Bizim Evîn’e özgür Kurdistan ve özgür Önderlik borcumuz var. Başta biz yoldaşları olmak üzere bütün kadınlar onun mücadelesini sahiplenmeli ve sonuna kadar onların ardılları olarak mücadele etmeliyiz. Biz Kürt kadınları olarak Evîn’in hesabını mutlaka soracağız. Bu hesap sorma daha fazla örgütlülük, daha fazla mücadele olacaktır. Fransız halkının da kendi devletine Evîn’e karşı yapılan bu katliamın ortaya çıkarılması için baskı yapması gerekir" diyor.