Êzîdî çocukları savunacak

14 Ekim 2020 Çarşamba - 19:11

  • Irak ve KDP yönetimindeki Federe Kürdistan arasındaki anlaşmayı kabul etmeyeceklerini belirten PADÊ 'den Hisên Hecî, "İrademiz tanınmadan alınan kararlar bizi bağlamaz. Şengal'i Êzîdî çocukları savunacak" dedi.

 

Şengal Demokratik Özerk Meclisi yöneticileri ile aşiret ileri gelenleri ve kanat önderlerinden oluşan bir heyet, dün Bağdat’a gitti. KDP yönetimindeki Federe Kürdistan Hükümeti ile Irak Hükümeti’nin Şengal’in siyasi ve askeri iradesini dikkate almadan yaptıkları anlaşma, tepkiyle karşılanıyor. Şengal halkı anlaşamaya karşı yürüyüş yapmıştı. Êzîdîler kendilerine rağmen bir anlaşmanın hayat bulmayacağını söylüyor.

Êzîdî Özgürlük ve Demokrasi Partisi (PADÊ) yöneticilerinden Hisên Hecî, halkı tanımayan hiçbir anlaşma ve kararı tanımayacaklarını belirtti. MA’dan Nazım Daştan’a konuşan Hecî, “Şengal’in özerkliğine karşıdır. Êzdîxan’ı koruyan güçlere karşıdır” dedi. Hecî, Şengal halkı, Şengal Demokratik Özerk Meclisi, tüm kurumları ve Êzîdî ileri gelenlerinin anlaşmayı reddettiklerini ifade ederek, sahada uygulanabilmesinin koşullarının olmadığının altını çizdi. Hecî, Êzîdî halkının iradesini tanımayan hiçbir anlaşmanın hayat bulamayacağını kaydetti. 

Şengal halkının yanı sıra Irak Parlamentosu’nun 21 milletvekilinin de anlaşmaya karşı çıktığına dikkat çeken Hecî, milletvekillerinin de Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’ye gönderdikleri mesajında şunlara yer verdiklerini aktardı: ”Bu karanlık bir günde alınmış bir karardır. Hiçbir kesim buna evet diyemez. Bu anlaşma ile tekrar pêşmerge güçlerinin buraya gelmesini istemiyoruz. Onların buradan nasıl çıktığını herkes gördü. Kimse onlara güven duymuyor.”

Şengal halkının ve ağır yara alan Êzîdî toplumunun bu karar doğrultusunda hareket etmeyeceğini vurgulayan Hecî, şöyle devam etti: ”Taleplerimiz var. Bu taleplerimiz ve irademiz tanınmadan, kimse bizimle oturamaz. Alınan kararlar da bizi ilgilendirmiyor. Şengal’in iradesi Şengalilerde olacak. Şengal’i Êzîdî çocukları savunacak. Bir daha dışarından bir güç gelip Şengal üzerinde hüküm süremeyecek. Halk olarak savunmadan siyasi alana kadar biz kendimizi savunabiliriz. Oluşturduğumuz sistem tüm kurumlarıyla bunu karşılıyor. Bu şekilde yaklaşılırsa Bağdat-Şengal arasında güçlü bir kanal ve iletişim de sağlayabiliriz. Bunun dışında hiçbir karar bizi bağlamıyor.”

KDP Türkiye adına yapıyor

ANF’den Seyit Evran’a konuşan Güneyli siyasi uzmanlardan Niyaz Hemid ise anlaşmanın Şengal’in kendini yürütme ve savunma statüsünü ayaklar altına alma, Türk devletinin Rojava’da olduğu gibi Şengal’de de özgür Kürt’ün elde ettiği kazanımlara saldırma amacında olduğunu söyledi. Anlaşmanın kirli bir siyasi ittifak olduğunu, KDP’nin de Türk devletinin bu kirli siyasetinin temsiliyetini yaptığını belirten Hemid, şöyle devam etti: “Çünkü Irak Hükümeti oldukça zayıf bir pozisyonda, her şeye müdahale etme gücüne sahip değil. Bu ittifak, Türk devleti ile KDP arasında yapılmıştır. İki ay önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Bağdat ve Hewlêr’de bunu için görüşmeler yaptı. Plan, sadece Şengal değil, Mexmûr ve Kerkük’ü de içine alıyor. Şengal halkı kabul etmeyecek ve bu anlaşma sadece kağıt üzerinde kalacaktır.”

Çok hedefli anlaşma

Dihok Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Hişam Zêbari ise anlaşmanın çok hedefli olduğu söyledi. Dr. Zêbari, Kazimi’nin, 2021’de yapılacak Irak seçimlerinde ve 6 Haziran 2021’de sonuçlanacak Irak Parlamentosu seçimlerinde Kürt taraflarını kendisini desteklemesi için ikna etmeye çalıştığını; KDP’nin ise Türkiye’yi razı etmek için böyle bir anlaşma yaptığını savundu.

KDP peşkeş çekiyor

Siyasetçi yazar Ali Kerimi de anlaşmanın uygulanamayacağını, kağıt üzerinde kalacağını düşünüyor. Şengal halkının bu anlaşmayı kabul etmediğine işaret eden Kerimi, anlaşmada ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin rolüne işaret etti. Kerimi, şunları söyledi: “Jeffrey, Başûr ziyaretinde Türklere yol verecek görüşmeler yaptı. Jeffrey, Türk lobisiyle birlikte çalışıyor. Şengal gibi tartışmalı bölgeler olan Düzxurmatu, Kerkük ve Xaneqîn üzerinde bu tür bir anlaşma yapılmazken niye özellikle Şengal’i hedef alıyorlar? KDP, her geçen gün PKK pradigmasının bölgede etkili olduğunu gördüğü için PKK’yi etkisiz bırakma adına Kürdistan’ın her parçasını peşkeş çekmeye karar vermiş.”

Kürtlerin çıkarından uzak

Dihok Üniversitesi Öğretim Görevilisi Dr. Kamuran Berwari, anlaşmanın Kürt ve Kürdistan çıkarlarından uzak olduğunu vurgulayarak, ”Kürdistan Özgürlük Hareketi üzerinde gerçekleştirilmek istenen bir plandır. Kürtler hiçbir şekilde bunu kabul etmemeli. Anlaşmanın başat amacı Şengal halkının elde ettiği özerkliği tasfiye etmek, öz savunma güçleri olan YBŞ/YJŞ’y ortadan kaldırmaktır. Hükümet ortağı YNK bile bu anlaşmada herhangi bir taraf tutmadı. Diğer siyasi partiler de bu anlaşmadan taraf değiller. Şengal’de elde edilen Kürt kazanımlarının kaybedilmesinden Irak Cumhurbaşkanı, Kürt parlamenterleri ve Bağdat’taki Kürt kurumları sorumlu olacaktır” şeklinde konuştu.

Dostumuz dağları bile açtı

Müteveffa Mustafa Barzani’nin ‘Dağlardan başka dostumuz yok’ sözünü hatırlatan Dr. Berwari, şunları ifade etti: ”Maalesef KDP, en önemli dostumuz olan dağları Türklerin işgaline açtı. KDP, bütünüyle Türkiye’nin cephesinde yer alıyor. Bu gelecekte KDP’nin kendisi için de kaygı vericidir. Gerillanın, PKK’nin ve KCK’nin zayıflaması durumunda KDP’ye dair hiçbir şey de ortada kalmayacak.”

 HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.