Êzîdî genç kadınlar kongreye gidiyor

Kadın Haberleri —

28 Haziran 2022 Salı - 18:15

Sara Botan

Sara Botan

  • Şengal’de genç kadınlar, şehit Zilan’ın şehadet yıldönümünde 1.  Êzîdî Genç Kadınlar Kongresi’ne gidiyor.

ÎBRAHÎM ÊZÎDÎ/ ROJNEWS

Êzîdî  Gençlik Sözcüsü Sara Botan, şehit Zilan’ın (Zeynep Kınacı) şehadet yıldönümünde 1. Êzîdî Genç Kadınlar Kongresi’ni gerçekleştireceklerini duyurdu. 

Kongrenin amacının Şengal’deki kadın örgütlülüğünü daha da geliştirmek olduğunu belirten Sara Botan şöyle dedi: “Bu, ilk kongremiz oluyor. Kongremizin Önder Apo ve tüm şehitlere kutlu olmasını diliyorum. Fermanda en çok kadınlar zarar gördü. Bu nedenle de fermanlara karşı en çok kadınların örgütlenmesi gerekiyor. Fermandan bu yana yaptığımız çalışmaların bir toplamı olarak bugün kongremizi gerçekleştirecek seviyeye ulaştık.”

Genç kadınlar hedef 

Êzîdî kadınların sadece fermanlarla saldırıya uğramadığını dile getiren Sara Botan, “Özellikle erkekler tarafından genç kadınlar hedef alınıyor. Küçük yaşlarda evlendiriliyorlar. Bu, kadının iradesine yönelik bir saldırıdır. Bu saldırılar kadın intiharlarını arttırıyor. Sorun, ancak kadınları örgütlenmesiyle çözülebilir” diye belirtti.

Savunmada kadınlar iradesini ortaya koydu

Kadınların bu düzeye ulaşmak için çok bedel ödediğini dile getiren Sara Botan şunları kaydetti:, “Bizler Şehit Cilan, Berivan ve Nazê’nin çizgisinde ve yolundayız. Kadınların intikamının alınması için YJŞ kuruldu. Kadınlar, savunma alanında irade sahibi olduktan sonra biz de genç kadınlar olarak rol üstlendik.” 

Tüm engellemelere rağmen ev eve  Êzîdî kadınları yeniden örgütlemeye çalıştıklarını belirten Sara Botan, “Kadınların eve hapsedildiği Êzîdî toplumunda savunma alanında kadınlar iradelerini ortaya koyduktan sonra bu anlayış da yıkıldı. Şimdi herkes kadınların içinde olmadığı bir çalışmanın kalıcı olmayacağının bilincindedir” diye konuştu.

Kongre katılım çağrısı

Şengal’e yönelik tüm saldırılarda kadınların öncülük misyonunu üstlendiğini dile getiren Botan, kadınların kongreden umutlu olduğunu kaydetti.

Şengal’e yönelik saldırılarda gençlerin hedef alındığına dikkat çeken Botan,”Gençler şahsında toplumun karakterini eritmek istiyorlar. Gençlerimize yönelik ince yöntemlerle, özellikle de sanal medya alanlarında psikolojik saldırılar düzenliyorlar” diye belirtti.

Kongreye katılım çağrısında bulunan Sara Botan, “Gelin hep beraber kutsal topraklar olan Şengal’de 30 Haziran Şehit Zilan’ın şehadet yıldönümünde kongremizi gerçekleştirelim” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.