Êzîdî kadın Türkiye’de esir tutuldu

23 Haziran 2022 Perşembe - 19:45

2014 Şengal katliamından bir kare

2014 Şengal katliamından bir kare

  • Türkiye’nin başkenti Ankara’da, esir tutulan Êzîdî bir kadın ve çocuğu, Bağdadi’nin akrabası olduğu belirtilen bir DAİŞ’liden 12 bin Euro tutarındaki kripto para karşılığında kurtarıldı.

Ankara’da, Ebu Bekir el-Bağdadi’nin akrabası olduğu belirtilen DAİŞ’li bir kişi, esir tuttuğu 25 yaşındaki Êzîdî kadın ve çocuğunu 12 bin euro tutarındaki kripto para karşılığında bıraktı.

Kısa dalga sitesinden Hale Gönültaş’ın kaleme aldığı haberde, Ankara’nın Şentepe Mahallesi’nde ‘Omer’ sahte ismini kullanan Iraklı DAİŞ’li tarafından esir tutulan, ismi güvenlik nedeniyle Delal olarak verilen Êzîdî kadın ve çocuğu kurtarılarak, Türkiye’den çıkarıldı.

Geçen hafta Türkiye’den çıkılan Delal ve 8 yaşındaki kızı, 2019 yılında Hatay tarafından Iraklı DAİŞ’li ve ailesi ile birlikte Türkiye’ye getirilir. 2020 yılında da Ankara Şentepe Mahallesi’ne götürülür.

Eşinin katledilişine tanık olur

Hale Gönültaş’ın edindiği bilgilere göre; Delal, Şengal Katliam’ı yapıldığında iki aylık evlidir. DAİŞ, köylerine saldırdığında Delal ve evdeki diğer kadınları yakalayıp zorla bir araca bindirilir. Delal, kendisi zorla pikaba bindirilirken eşinin DAİŞ’liler tarafından öldürülüşüne tanık olur. Irak ve Suriye’de farklı farklı DAİŞ’linin cinsel saldırısına uğrar.

Defalarca tecavüze uğrayan Delal, hamile olduğun çok geç fark eder. Delal satın alındığı Deyrazor’daki bir DAİŞ’linin evinde doğum yapar. Çocuk daha üç aylık iken DAİŞ’li öldürülür. Aynı DAİŞ’linin ailesi, Delal’ı kızı ile birlikte Suudi Arabistan vatandaşı bir DAİŞ’liye satar. O da cüzi bir para karşılığı başka bir DAİŞ’liye satar. Bu DAİŞ’linin iki eşi ve dokuz çocuğu vardır.  

Müslümanlığa zorlanır

Delal, burada Müslümanlığa zorlanır. Çarşafa sokulur, Arapça öğretilir ve kızı ile birlikte dini eğitim görür. Birgün evin genç kızlarından birine çocuğun babasının katledilen eşi olabileceğini söyler. Çünkü Delal kaçırıldığında iki aylık evlidir, çocuğun doğumu da kafa karıştırıcıdır. Bu sözün evde duyulması üzerine Delal ağır fiziksel ve cinsel şiddete uğrar. Odunluğa kapatılır.

Bağdadi’nin akrabası

2019 yılının Kasım ayında Iraklı DAİŞ’li, ailesi ile birlikte Delal ve kızını da alarak Hatay’dan Türkiye’ye giriş yapar. Bir süre Hatay, ardından Kırşehir ve daha sonra Ankara Şentepe Mahallesi’ne yerleşir. 

Hale Gönültaş bundan sonrasını şöyle anlatır: “Delal ve kızının çıkarılma sürecinde rol oylayan güvenli aracılara ulaşan bilgilere göre, Türkiye’de “Omer” ismini kullanan Iraklı, 2019 yılında ABD operasyonu sırasında yakalanacağını anladığı anda kendini patlatan IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin akrabası ve IŞİD’in kuruluşunda yer alan isimlerden biri.

Kanada’ki abiden 12 bin euro

IŞİD’li ve çocuklarının Türkiye’ye geldiklerinde ilk kayıtları da Kırşehir İl Göç İdaresi’nde “Omer” adıyla yaptırılmış. Omer’in uzun bir süre Delal’in ailesini aradığı ve sonunda Kanada’da bulunan abisine ulaştığı belirtildi. Abinin çabaları ile Êzîdîlerin kurtarılması için Kanada ve ABD’deki Yahudi iş adamları tarafından oluşturulan bir organizasyon, talep edilen 12 bin euroyu karşılar. Delal ve kızı için IŞİD’liye yapılan ödeme IŞİD’linin talebi üzerine “kripto para” üzerinden yapılır. Geçen hafta Delal ve kızı, güvenli aracılar tarafından getirildiği yerden alınarak güvende olacağı bir yere götürüldüler ve biraz bekledikten sonra geçtiğimiz günlerde de Türkiye’den çıkarıldılar.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.