Firaz Dağ Okulu ilk mezunlarını verdi

Toplum/Yaşam Haberleri —

18 Temmuz 2021 Pazar - 21:00

FIRAZ DAG OKULU

FIRAZ DAG OKULU

  • Londra Kürt Halk Meclisi bünyesinde bulunan Firaz Dağ Çocuk Okulu’ndan mezun olan 30 öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi. Törende Mehmet Aksoy anısına iki öğrenciye ‘Hevaltî’ (Yoldaşlık) ödülü verildi.

Kürt Halk Meclisi tarafından Reqa'da yaşamını yitiren YPG savaşçısı Mehmet Aksoy (Firaz Dağ) anısına açılan Firaz Dağ Çocuk Okulu ilk mezunlarını verdi.

 

30 öğrenciye sertifika

Londra Kürt Toplum Merkezi’nde Aksoy’un şehadet yıldönümü olan 26 Eylül 202’de açılan okulda yaşları 5-12 arasında 30 öğrenci KCC binasında yapılan bir törenle sertifikalarını aldı.

Mezuniyet töreninde çocukların heyecanı gözden kaçmazken, ailelerin oluşturduğu dayanışma komünü ise hazırladıkları yöresel yemekleri sundu.

Törende isimleri tek tek okunan farklı branşlarda eğitimlerini tamamlayan öğrenciler tek tek sahneye davet edildi. Alkış ve zılgıtlar eşliğinde sertifikalarını alan çocuklar, Firaz Dağ okulunda arkadaşlığı, sevgiyi ve bilgiyi öğrendiklerini dile getirdi.

Hevaltî ödülü Atillo ve Gamze'ye

Törende yoldaşlığa büyük önem ve değer veren Şehit Mehmet Aksoy’un anısına bir de ‘Hevaltî’ ödülü verildi. ‘Hevaltî’ ödülüne layık görülen Atillo ve Gamze adlı çocuklar alkışlar eşliğinde ödüllerini aldı.

Firaz Dağ Okulu öğrencileri sertifikalarını almalarının ardından Mehmet Aksoy’un fotoğrafı önünde mezuniyet pozu vererek kep fırlattı.

Törenin ardından çocuklar hep bir ağızdan “Zimanê Kurdî” ve “Berxwedan jiyan e” adlı Kürtçe şarkıları seslendirdi.

 

İki öğretmenle başladı

Törende bir konuşma yapan Londra Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı ve Eğitimci Sultan Kığı, Kürt halkının önemli bir değeri olan Mehmet Aksoy’un yaşamından ilham alarak okul fikrinin ortaya çıktığını belirterek, okul için ciddi bir planlama ve program geliştirdiklerini söyledi. Eğitim destek programları oluşturduklarını ifade eden Kığı, iki öğretmen ile birlikte başlattıkları okulun bugün 8 öğretmen ve bir psikolojik danışmandan oluştuğunu söyledi. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.