Frankfurt Newroz’un hakkını verdi

Yurt Dışı Haberleri —

2023 Frankfurt Newroz Kutlamaları

2023 Frankfurt Newroz Kutlamaları

  • Avrupa’da "Dem Dema Azadîye" hamlesi kapsamımda "Newroza Serkeftinê ya Serdemê yani Çağın Zafer Newroz’u sloganıyla yapılan 51. Önderlik Newroz’u adına uygun bir görkem ve kitlesellikle kutlandı. 
  • Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Newroz’a 50 bini aşkın kişi katıldı. 90’lı yıllardaki kutlamaları hatırlatan, son yılların en görkemli Newroz’una halk akın akın geldi. Hınca hınç dolan alandan Öcalan’a özgürlük sloganları yükseldi. 


ERDAL BAZ / ERKAN GÜLBAHÇE / M. ZAHİT EKİNCİ / FRANKFURT

Almanya’da Kurdistanlıların çatı örgütü KON-MED’e bağlı 5 federasyon tarafından organize edilen 51. Önderlik Newroz’una on binlerce kişi katıldı. Kurdistan’ın dört parçasından Kürtler ve dostlarının katıldığı Newroz, aynı zamanda depremde yaşamını yitirenlere adandı. Alanının dolup taştığı Newroz’dan elde edilecek gelir de deprem bölgelerine aktarılacak. 
Almanya’da Cumartesi günü yapılan final Newroz’u için Kurdistanlılar ve dostları gece yarısından itibaren Frankfurt’a doğru yola çıktı. Almanya’nın 163 merkezinden yüzlerce otobüs, minibüs ve bireysel araçlarla yollara düşüldü. NRW eyaletinde otobüs firmaları anlaşmadan son anda vazgeçince Kurdistanlılar trenlerle Newroz alanına ulaşmayı başardı. Frankfurt yakınında yaşayanlar da araçlarıyla, trenlerle alana ulaştı. Gün boyu Newroz’a kitlenin akışı devam ederken, yoğun ilgiden dolayı trafik kitlendi, saatlerce yollarda kalanlar sonunda hınca hınç dolan alana ulaşmayı başardı. Newroz Tertip Komitesi’nden Ergin Sever ilginin beklediklerinin de üstünde olduğunu vurgulayarak "araç sıkıntısı nedeniyle gelenin yarısı kadar kitleyi de alana taşıyamadıklarını" dile getirdi.

90 Newrozlarını andırdı
Sabahın erken saatlerinde Newroz’un kutlanacağı Rebstockpark’a varan halk renkli görüntüler oluşturdu. Çoğunluğunu kadınlar ve gençlerin oluşturduğu kitle ulusal kıyafetleriyle renk cümbüşü yarattı. Her geçen an sayısı artan kitle alana sığmaz oldu. Dev alan şel û şepikli, kiras fistanlı Kürtler ile dolmaya başladıkça heyacan ve çoşku da artmaya devam etti. 90’ların Avrupa Newrozlarını andıran bir kitlesellikle, o dönemlerin ruhu ve coşkusu sardı alanı.