Fuhuşa zorlanan çocuklar için proje

Kadın Haberleri —

.

.

  • Çocuğa yönelik tecavüzün yoğun olduğu Fransa’da fuhuşa zorlanan çocukların kurtarılması için bir proje hazırlanıyor. Solfa Kadın Derneği’nin yöneteceği projeye 3 yılda 23 milyon Euro fon sağlanacağı duyurulurken, projenin Kasım’da başlayacağı belirtildi.

Çocuklara yönelik tecavüzün yoğun olduğu Fransa’nın Lille kentinde Solfa Kadın Derneği desteğiyle fuhuşa zorlanan çocuklar için bir proje hayata geçiriliyor.  Lille kentinde çocuklara fuhuş yaptırılması ülke gündeminde büyüyen bir sorun haline gelirken, Solfa Kadın Dernek 1 milyon Euroluk projenin Kasım 2021’de hayata geçirileceği duyurdu.
 
3 yılda 23 milyon Euro fon sağlanacak

L’important’ta yer alan habere göre Lille kentini 20 Eylül tarihinde ziyaret eden Çocuklar ve Ailelerden Sorumlu Devlet Bakanı Adrien Taquet, Fransa’nın kuzey bölgesinde çocukları korumak için devletin 8,5 milyon Euro fon sağlayacağını açıklayarak, bu miktarın sadece başlangıç olduğunu belirtti. Taquet, üç yılda toplam 23 milyon Euroluk fon sağlanacağını açıkladı.

Çocukları kurtarmak için yeni bir yer açılacak

Fon sağlanacak projeler arasında fuhuş yaptırılan çocukları kurtarmak için açılacak yeni bir yer de bulundu belirtilirken, bu projeye pilot proje olarak bakılıyor. Şiddet mağduru kadınlara destek konusunda uzmanlaşmış Solfa Kadın Derneği’nin yöneteceği, proje ilk olarak fuhuşa zorlanan 10 çocuk üzerinden başlatılacak.

Solfa Derneği’nin Çocuk Koruma Merkezi Müdürü Jean-Yves Jalain, bu yeni yerin, “Kapsayıcı bir kabul merkezi” olacağını söyleyerek, “Merkez çoğunlukla fuhuştan kurtarılan 13 yaşından büyük çocuklar için çalışma yürütecek. Projenin ilk aşamasında 10 gönüllü çocukla çalışılacak. Bu çocuklar sürekli merkezde kalacak ve bir konaklama sözleşmesi imzalanacak. Merkezin bir tüzüğü de var” dedi.

Çocuklar eğitimlerine devam edecek

Okulu bırakan çocukların ya okullarına geri döneceğini ya da evde öğretmenler eşliğinde eğitimlerine devam edeceklerini kaydeden Jean-Yves Jalain, bunun yanı sıra çocuklara gönüllük temelinde akademik desteğinde sağlanacağını sözlerine ekledi.

Bir proje denetleme ekibinin de olacağını belirten Jean-Yves Jalain, “Aynı zamanda iki psikolog ve iki tarım teknisyeni dahil olmak üzere yaklaşık on beş kişiden oluşacak. Proje kapsamında çocuklar bahçecilik, kültür ve spor gibi başka aktivitelere de katılacaklar” şeklinde konuştu.

Psikolojik ve tıbbı destek

“Sağlık açısından bu çocukların durumu endişe verici durumda. Çok fazla bağımlılıkları var ve dikkatle izlenmeleri gerekiliyor” diyen Jean-Yves Jalain, çocukların hem psikolojik hem de tıbbı yardım alacaklarını da ifade etti. Çocukların bir ay merkezde kaldıktan sonra durumları hakkında bir rapor hazırlanacağını sözlerine ekleyen Jian-Yves Jalain, ikinci raporlamanın ise 6 ay sonra yapılacağını söyledi.  

Çocukların kaldığı evin adresi saklı tutulacak

Kız çocuklarının ve ekibin güvenliği için merkezin adresinin saklı kalacağına dikkat çeken Jean-Yves Jalain, “Kız çocukları programa katıldıktan sonra evlerine, ailelerinin yanına ya da genç yetişkinler için ayarladığımız dairelerde yaşamaya başlayacaklar. Kızları sürekli ziyaret edip durumlarıyla ilgili rapor tutacağız” dedi.

NÛJINHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.