Futbol ve daha fazlası

Toplum/Yaşam Haberleri —

18 Kasım 2022 Cuma - 19:30

Top / Foto:AFP

Top / Foto:AFP

  • Dünya Kupası, Katar’da ağır sömürü koşulları altında çalışan işçilerin inşa ettiği stadyumların ve gerçekleşen insan hakları ihlallerinin gölgesi altında Pazar günü Katar-Ekvador maçıyla başlıyor.

Rüşvet, yolsuzluk, iş cinayetleri, insan hakları ihlallerinin daha şimdiden damgasını vurduğu Dünya Kupası Katar-Ekvador maçıyla 20 Kasım Pazar günü başlıyor.

 

Göçmen işçiler

 

*Katar’ın Dünya Kupası’nı düzenleme hakkını elde etmesinden günümüze kadar olan süreçte Uluslararası Af Örgütü’nün verilerine göre en az 15 bin göçmen işçi hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğu Pakistan, Sri Lanka, Nepal ve Bangladeşli işçilerden oluşuyor.

* İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) 2022 Katar Dünya Kupası’nı takip edecek gazeteciler için 42 sayfalık bir rehber hazırladı. Rehberde Dünya Kupası’na giden yolda yaşananlar, insan hakları ihlalleri, iş cinayetleri ve usulsüzlükler de hatırlatılıyor.

* Katar'ın 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapması ile ilgili eleştirilen bir diğer nokta ise turnuvanın çevreye olan etkisiydi. Katar, kavurucu sıcakların etkisini kırabilmek için "iklim nötr teknolojiler kullanarak" güneş enerjisiyle çalışan klimalı yedi stadyum inşa etti.

Dua Lipa ‘ben yokum’ dedi

Pop yıldızı Dua Lipa, 2022 Katar Dünya Kupası açılış seremonisinde sahne alacağı iddialarını yalanladı. Dua Lipa, insan hakları alanında verdiği sözleri yerine getirirse Katar’ı seve seve ziyaret edeceğini belirtti.

Dünyanın en pahalı turnuvası

Katar, Dünya Kupası için altı stadyum inşa etti ve iki stadyumunu da baştan aşağı yeniledi. Sadece stadyumlar için 10 milyar dolara yakın harcama yapıldığı düşünülüyor. Turnuva için şu ana kadar 220 milyar dolar harcadığı belirtiliyor. Kupası'nın gerçekte ne kadara mal olduğunu belirlemek imkansız. Ancak 1930'dan beri düzenlenen dünya kupalarının en pahalısı olduğu kesin. Bazı hesaplamalara göre maliyeti önceki 21 turnuvanın toplamından bile yüksek olabilir.