Gazeteci cezaevine dövülerek gönderildi

Fırat Can Arslan

Fırat Can Arslan

  • Gözaltına alınan 5 gazeteciden MA muhabiri Fırat Can Arslan tutuklandı. Gazeteci, adliye çıkışında polislerin şiddetine maruz kaldı.

Mezopotamya Haber Ajansı (MA) muhabirleri Delal Akyüz İzmir, Fırat Can Arslan ve gazeteci Sibel Yükler önceki gün Ankara'da gözaltına alındı. Ardından da bianet kadın ve LGBTİ+ haberleri editörü Evrim Kepenek İstanbul'da evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Gazeteci Evrim Deniz de Amed’de ifade vermek üzere gittiği polis merkezinde gözaltına alındı. Hakimliğe sevk edilen Yükler, Deniz ve Akyüz, yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken Arslan, "Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek- (TMK 6/1)" suçlamasıyla tutuklandı. Arslan, adliyeden çıkarıldığı sırada ailesi ve arkadaşlarının gözleri önünde şiddete maruz kaldı.

Utanç verici

Kepenek ise Beyoğlu Şehit Haşim Usta Polis Merkezi’ne götürüldü. Gece de buradaki nezarethanede tutuldu. İstanbul Adliyesi'ne götürülen Kepenek, savcılık ifadesinin ardından adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. bianet Editörü Evrim Kepenek, serbest kalmasının ardından yaptığı açıklamada, “Retweet etmenin suç olduğunu deneyimlediğim için Türkiye adına üzgünüm. Fırat Can Arslan'ın haber olacak bilgiyi yaydığı için tutuklanması da ayrıca utanç verici” dedi.

Gazeteciler, Amed’de 18 gazetecinin iddianamesini hazırlayan savcı ile davaya bakan heyet üyesi eşinin görev yerlerinin değiştirilmesine dair haberi Twitter hesapları üzerinden paylaştıkları için gözaltına alındı ve "kamu görevlisini hedef göstermek" ile suçlandı. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.