Gidene Notlar

Kültür/Sanat Haberleri —

25 Ocak 2023 Çarşamba - 17:45

Roj Agir'in

Roj Agir'in "Gidene Notlar" kitabı

  • Aryen Yayınları, "Kevok ya da Özgürlük" şiir kitabının ardından, Roj Agir'in deneme türündeki "Gidene Notlar" eserini de yayımladı.

Aryen Yayınları, "Kevok ya da Özgürlük" şiir kitabının ardından, Roj Agir'in deneme türündeki "Gidene Notlar" eserini de yayımladı. Amed Avaşin (Uğurcan Soybelli) şahsında özgür bir ülke uğruna ölümsüzleşen canlara ithaf edilen kitapta, denemelere beş şiir, dört Kürtçe yazı ve bir mektup da eşlik ediyor. Kitabın önsözünde "Gülümse Ölüm Utansın" kitabının yazarı Xeyrî Garzan, şöyle diyor: "Kirletilmiş duygulardan arınarak, günübirlik yaşantılar arasından sıyrılıp zevahir için kaybedilen maneviyatı bulmalıyız. Sömürgecilik canavarının parçaladığı duygularımızı, kirlettiği ruhumuzu ve işlemez kıldığı düşüncemizi onarıp onlarla birlikte aşk ile özgürlüğe koşmak gerek. Bu kitabın bir nebze de olsa buna katkı sunacağına inanıyorum."

Yürüyen sözcükler

Roj Agir, kitabı neden kaleme aldığını da şu sözlerle anlatıyor: "Sürekli beynimde dolaşıp duran, ruhumu etkisi altına alan ve benimle yürüyen bu sözcükleri, anıları taşımak benim için çok zorluydu. Öyle ki, artık onları taşımayacak bir noktaya geldim. Kimi yazıları çok önceden yazmıştım ama kimisini yazmayı yıllardır erteliyordum. Sanki bende bir emanet varmış da onu teslim etmeyi erteliyor gibiydim ve bu durum ruhumu daraltıyordu çoğu vakit..." AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.