Görevini layıkıyla yaptı

Serhed Çarçella, Zîlan Amed ve Şahan Amed

Serhed Çarçella, Zîlan Amed ve Şahan Amed

  • Türk ordusunun 8 Nisan'da Metîna'ya yönelik saldırısında şehit düşen gerillaların Zîlan Amed, Şahan Amed ve Serhed Çarçella oldukları açıklandı.

Türk ordusunun 8 Nisan'da Metîna'ya yönelik saldırısında şehit düşen gerillaların Zîlan Amed, Şahan Amed ve Serhed Çarçella oldukları açıklandı. BİM, Zîlan Amed'in, bir YJA Star komutanı olarak bulunduğu her yerde, şehadetine kadar öncülük görevini layıkıyla yerine getirdiğini bildirdi.

BİM tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, YJA Star komutanlarından Zîlan Amed (Bêrîvan Zengin / Amed) ile Şahan Amed (Nurullah Tunç / Amed) ve Serhed Çarçella'nın (Esed Raid / Qamişlo) 8 Nisan’da Metîna'ya yapılan saldırıda şehadete ulaştıkları bildirildi. BİM, gerillaların mücadele hayatıyla ilgili bilgiler de verdi.

 

 

Kobanî'den Metîna'ya kadar

Zîlan, Amed'in Licê ilçesinin Çemê Elîka köyünde dünyaya geldi. Ailesinin Şêx Seîd Direnişi’nde yer alması, köyden gerillaya katılımların olması nedeniyle küçük yaşta PKK’yi tanıdı. Gerilla saflarına 2004'te Amed’den katıldı, kısa bir süre sonra Medya Savunma Alanları’na geçti. Zap'ta yeni savaşçılar eğitimi aldı. Eğitiminin ardından gittiği Heftanîn'de dört yıl boyunca mücadele etti. Şehîd Bêrîtan Özgür Kadın Akademisi’nde eğitime dahil oldu. Eğitim sürecinin sonunda Qendîl'e geçti. Birçok farklı çalışmada yer aldıktan sonra yine ihtiyaç duyulduğu için Garê ve Heftanîn alanlarında görevlendirildi. Bu alanlarda bulunduğu süreçlerde daha çok yeni katılanların eğitimiyle ilgilendi. 2014'te Mahsum Korkmaz Askeri Akademisi’nde eğitime dahil olarak komutanlıkta önemli bir düzey kazandı. Bir YJA Star komutanı olarak, DAİŞ saldırılarına karşı Rojava alanına geçmek isteği kabul edildi ve Kobanî'ye gönderildi. Burada DAİŞ'e karşı verilen tarihi ve destansı direnişte yer aldı. Vücudunun birçok yerinden yaralandı. Kısa sürede kendisini toparlamayı başardı. Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok alanında savaştı; askeri taktik ve komuta sanatında önemli tecrübe ve birikim kazandı. DAİŞ işgalinin sona erdirilmesi ardından tekrar Kurdistan dağlarına geçerek, Şehîd İbrahim Akademisi’nde eğitime dahil oldu. Eğitimden sonra Amed’e gitme önerisi kabul görmedi, ihtiyaç duyulan Metîna’da Bölge Komutanlığı düzeyinde sorumluluk üstlendi. Metîna’ya yönelik saldırılara karşı direnişi geliştirmede geç kalmayıp ağır darbelerin vurulduğu birçok eylemin örgütlemesinde yer aldı. Bir YJA Star komutanı olarak bulunduğu her yerde, şehadetine kadar öncülük görevini layıkıyla yerine getirdi.