Güvenlik Konseyi masasında

24 Temmuz 2022 Pazar - 18:45

  •  Türk devletinin işgalci saldırganlığına, Zaxo’daki katliamla birlikte tepki gösteren Irak’ın talebi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), yarın toplanıyor.   

 

Zaxo’nun Perex köyündeki katliamı geçiştirmen Iraklılar ve Irak hükümeti, önceki gün toplanan Parlamento’da konuyu tüm açıklığıyla görüştü; Dışişleri Bakanlığı da konuyu BMGK’ye taşıdı. 

Irak Dışişleri Bakanlığı, işgalci Türk devletinin Irak topraklarına yönelik saldırılarının ele alınması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin özel bir oturum düzenlemesini talep etti. Güvenlik Konseyi, işgalci Türk devletinin Zaxo’da düzenlediği katliamı görüşmek üzere Salı günü toplanıyor. 

Parlamento görüştü

Irak Parlamentosu, işgalci Türk devletinin Irak ve Güney Kürdistan topraklarına yönelik saldırılarını, Cumartesi günü yaptığı özel oturumla görüştü. Toplantıya 242 parlamenter katıldı. Özel oturumda Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı da hazır bulundu. 

Failden şüphe yok

Irak Ortak Operasyonlar Komutanı Yardımcısı Abdulemir Şemeri, Zaxo’nun Perex köyünde düzenlenen saldırının Türk devleti tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti. Türk devleti tarafından 155 mm’lik toplar kullanıldığını kaydeden Şemeri, “Bombardımandan geriye kalan parçaları Bağdat’a getirdik. Yapılan incelemelerin ardından saldırının Türk devleti tarafından düzenlendiği ortaya çıkmıştır. Toplar, 7 km uzaklıktan atılmıştır” dedi.

100’ü aşkın askeri üssü var

Irak Genelkurmay Başkanı Abdulemir Yarela ise Türk devletinin Federe Kürdistan sınırları içerisinde 4 bin askerinin bulunduğunu ifade etti. İşgalci Türk devletinin askeri üslerine de dikkat çeken Yarela, şunları paylaştı: “Türk devletinin Kürdistan Bölgesi’nde 5 askeri ve hava ana üssü bulunuyor. Zilkan ve Musul’daki askeri üsler de dahil olmak üzere 100’ü aşkın askeri üssü var.”

Yerinde inceleme komisyonu

Toplantıda, katliam yerinde incelemelerde bulunması için ortak bir komisyon oluşturulmasına karar verildi. Ortak komisyon güvenlik, savunma, dış ilişkiler ve askeri uzmanlık alanlarında çalışan isimlerden oluşacak. Ortak komisyon, olay yerini ziyaret ederek yapacakları son incelemenin ardından nihai kararını açıklayacak.

Kimyasal da taşındı

Parlamenter Soran Ömer, işgalci Türk devletinin Güney Kürdistan topraklarına yönelik saldırıları, sivilleri katletmesi ve kimyasal silah kullanmasına ilişkin hazırladığı 50 sayfalık raporu Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığına sundu.  BAĞDAT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.