Halka değil ranta açılıyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

İstanbul Üniversitesi öğrenciler eylem

İstanbul Üniversitesi öğrenciler eylem

  • Zeynep Ünsal: “Ben Edebiyat Fakültesi öğrencisiyim ana kampüse giremiyorum. Sürekli kısıtlamalar getiriliyor. Rektör bizi 'Halk düşmanı' ilan etti. Biz halk düşmanı değiliz. Üniversitenin içerisinde pahalı kafeler ve restoranların açılmasını istemiyoruz.”

ERDOĞAN ALAYUMAT/İSTANBUL

Türkiye'nin köklü eğitim kurumlarından biri olan İstanbul Üniversitesi'nin, Beyazıt'taki tarihi kampüsü başta olmak üzere tüm yerleşkelerinin ziyaretçilere açma kararı alması, öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı. Öğrenciler okulun halka değil, sermaye grupları için açıldığını söyledi.

Okulun yerli ve yabancı ziyaretçilere açılmasına ilişkin oluşan tepkilerden sonra sosyal medya hesabı üzerinden yazılı bir açıklama yayınlayan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar şu ifadeleri kullanmıştı: "28 Şubatlardan kalan o kötü izlerin, karanlık günlerin ülkemize yakışmadığını düşünüyoruz. Üniversiteli ve üniversitesiz ayrımını doğru bulmadığımız için bu kapılar herkese açık.”

Öğrenciler ise okulun “halka açıldı” söyleminin gerçek dışı olduğunu ve hazırlanan projenin sermaye grupları için bir rant kapısı olduğu görüşünde. Öğrenciler, önümüzdeki dönemde okulun içinde restoran, kafeler ve mağazaların açılacağını düşünüyor.

 

 

Rektör “halk düşmanı” dedi

Tepkilerden sonra öğrenci temsilcileri ile görüşmek zorunda kalan rektör, öğrencileri “halk düşmanı” olmakla suçladı. Görüşmeden bir sonuç alamayan öğrenciler ise eyleme başladı. Öğrencilerin eylemleri ile üniversitede bazı değişiklikler de yaşandı. Uzun yıllardır, üniversite içerisinde sol, sosyalist, demokrat ve yurtsever öğrencilerin fakülteler arası geçişi yasaktı. Edebiyat Fakültesinde okuyan bir öğrenci kendi fakültesi dışında üniversitenin hiçbir alanına giremiyor ve kullanamıyordu. Üniversitede öğrenciler tarafından yapılmak istenen başta bahar şenlikleri olmak üzere, stant açma, kulüplerin yapmak istediği etkinlikler rektörlük tarafından sürekli yasaklanıyordu.