Hamburg’un mottosu: Jin Jiyan Azadî

Kültür/Sanat Haberleri —

Hamburg Film Festivali galası

Hamburg Film Festivali galası

  • 13. Hamburg Kürt Film Festivali dün gerçekleştirilen galayla açılışını yaptı. Festivalin bu yılki mottosu “Jin Jiyan Azadî.” 31 Ekim’e kadar sürecek festivalde 28 filmin gösterimi olacak.

MEHMET ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

13. Hamburg Kürt Film Festivali dün gerçekleştirilen galayla açılışını yaptı. Festivalin bu yılki mottosu “Jin Jiyan Azadî.” 31 Ekim’e kadar sürecek ve 28 filmin gösterileceği festivalin jürilerinden Veysi Altay, “İlk defa burada izleyeceğim filmler var. Açıkçası ben de heyecanlıyım” dedi. 

Hamburg’un Altona semtindeki Zeiss Kino’da önceki akşam düzenlenen galaya ilgi yoğundu. Jîna Amînî ve Nagihan Akarsel şahsında, tüm kadın mücadelesi şehitlerine adanan ve "Jin Jiyan Azadî" sloganıyla düzenlenen festivalin açılışında Kürt müziğinin sevilen seslerinden Hivron sahne aldı. “Cîran-Komşu” filmiyle açılışı yapılan galaya filmin yönetmeni Mano Xelîl ile Ahu Öztürk, Veysi Altay, Bilal Bulut’un da aralarında bulunduğu oyuncu ve yönetmenler de katıldı.

Direnen kadınlara borçluyuz

Tertip Komitesi adına konuşan Yaser Irmak, bu seneki festivalin, İran’da rejim güçlerinin katlettiği Jîna Amînî ve Süleymaniye’de Türk devletinin katlettiği Nagihan Akarsel’e adandığını söyleyerek, Kürdistan’ın dört parçasından filmleri  sergilemek istediklerini söyledi. Irmak, “Bugün bu festivalleri yapabiliyorsak bunu direnerek şehadete ulaşan kadınlara borçluyuz” dedi.