HDP yine alanlara çıkıyor

14 Ağustos 2020 Cuma - 22:35

  • HDP, Demokratik Mücadele Programı’nın 3. aşamasını ‘Hep birlikte savaşa karşı barış, tecride karşı özgürlük’ şiarıyla kayyum gasplarının yıl dönümü olan 19 Ağustos’ta Mardin ve İstanbul’da başlatıyor.

Kürt sorununa ilişkin muhalefete seslenen HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Bu meselenin çözüm yolu diyalogdur. Kürt sorununun muhatabı belidir ve çözümden bahseden güçlerin bu gerçeği kabul etmeleri gerekir” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, parti Genel Merkezi’nde güncel gelişmelere dair basın toplantısı düzenledi. HDP olarak, savaş, rant ve talan politikasını halklara anlatmaya ve bu politikaya karşı demokrasi ve barış için mücadelesi yürütmeye devam edeceklerini dile getiren Günay, şöyle devam etti: “Savaş bataklığı içerisinde yok olup gideceklerdir; bu iktidar ve savaşçı anlayış miladını doldurdu. Savaş siyaseti de onları kurtaramayacak. Bizim derdimiz halklarımızın yaşadığı acı, döktüğü gözyaşı, yoksulluk, ekonomik kriz, işsizliktir. Artık mızrak çuvala sığmıyor, hangi ölçülerle kılıf dikerlerse diksinler onu delip geçiyor. Kendilerini çekiç, herkesi çivi sanan, bir askeri yönetime dönüşen bu savaş koalisyonundan bir beklentimiz yok.

Savaş istemeyenlere çağrı

 Onun için çağrımız, savaş istemeyen, yoksulluk istemeyen, kan istemeyen, işsizlik, açlık istemeyen başta bu topraklarda yaşayan tüm insanlar olmak üzere; muhalif olan, insanlığın geleceğini düşünen tüm kesimleredir. Gelin hep birlikte bu savaş iktidarının, politikalarına dur diyelim. Emek, demokrasi, barış ve özgürlük için ödenecek bedel neyse ödeyip, bu topraklardaki yaşamı birlikte, eşit ve özgür bir şekilde inşa edelim. Bu yıkımı durduramazsak insanlık önünde tarih önünde hepimiz suçlu duruma düşeceğiz. Savaş değil barış, adaletsizlik değil adalet, susmak değil sokağa çıkmak, esaret değil özgürlük ve birlikte eşit halklar olarak bir yaşam kurarsak hem bizler hem gelecek kuşaklarımız yarınlara umutla bakabilir.”

Kürt sorunu ve muhalefet

Kürt meselesine yönelik muhalefetin açıklamalarını da değerlendiren Günay, “Ülkenin sürüklendiği uçurumun en büyük nedenlerinden biri Kürt sorununda savaş ısrarıdır, 40 yıllık kör dövüştür. Bu politikayla gidilecek yol kalmamıştır. Çözüm kendisini dayatıyor. Son günlerde Kürt sorunun yeniden gündeme gelmesinin nedeni, çözümün bir zaruret haline gelmiş olmasından kaynaklanıyor. Biz ‘Kürt sorununu çözeceğiz, bunu çözmeye adayız’ diyenler kadar, kendilerine bunu söyleten gerçekleri, hakikatleri de görüyoruz” dedi.

Kürt meselesini çözeceğini iddia edenlere seslenen Günay, şöyle devam etti: “Kürt sorunu günlük siyasetin küçük çıkar çatışmalarının ötesinde ele alınması gereken bir meseledir. Dürüst yaklaşılmadıkça daha çetrefilli hale gelecektir, bu da kimsenin çıkarına değildir. Sorunu çözmeye aday olanların çözüm projelerini ortaya koymalarını önemsiyoruz.  Mesela soruna kaynaklık eden Kürt dili, kimliği ve özgürlük talepleri konusunda ne düşünüyorlar? Örneğin kaba retçi, inkarcı, savaşçı anlayışlarla aralarına mesafe koymaya hazırlar mı? Bu meselenin çözüm yolu diyalogdur, diyalog için Kürt sorununun muhatabı belidir ve çözümden bahseden güçlerin bu gerçeği kabullenmeleri gerekir.”

HDP’nin önerileri

Meselenin çözümüne yönelik de Günay, şu önerileri sıraladı: 

* Çözüm için Meclis devreye girmeli, hak ve özgürlükleri önceleyen bir perspektifle çözümden yana tarafı olduğunu deklere etmelidir

* Şimdiye kadar çözüm için yaşanan girişimlerden gereken sonuçları çıkaracak, aynı hataların tekrarlanmaması için yol ve yöntem gösterecek, toplumun geniş kesimlerini kapsayan bir gözlemci heyet oluşturulmalıdır

* Çözümün önünde engel olan, çözümsüzlük dayatan güçler teşhir edilmeli ve bu konudaki engelleri aşacak bir duyarlılık gösterilmelidir.

* Demokrasiye geçiş programında ortaklaşan tüm güçler bir araya gelerek çözüm iradelerini deklere etmelidir.

* Kayyum ve irade gasplarına neden olan darbe pratiklerini ortadan kaldıracak yeni düzenlemeler için ortak hareket edilmelidir.

8 merkezde insan zinciri

 Günay, son olarak Demokratik Mücadele programının 3. aşamasına ilişkin şunları söyledi: “HDP olarak demokrasi ve barış düşmanı olan bu iktidara karşı direnişimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda Demokratik Mücadele Programımızın 3’üncü aşamasını ‘Hep birlikte savaşa karşı barış, tecride karşı özgürlük’ şiarıyla kayyum gasplarının yıl dönümü olan 19 Ağustos’ta Mardin ve İstanbul’da başlatıyoruz. Eylem programımızın finalini ise 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde 7 merkezde Türkiye tarihinin en büyük insan zincirlerini oluşturarak tamamlayacağız. İstanbul, Amed, Urfa, Adana, Van, İzmir, Ankara ve Antalya’da Barış Zinciri Eylemleriyle ‘Savaşa karşı Barış‘ savunucularını bir araya getiriyoruz.”  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.